Jan Žďánský 7. 1. 2019

Warmpeace je bezesporu jeden ze skutečně tradičních výrobců péřového programu. Troufám si říct, že jejich Viking bude nejpoužívanější péřák v ČR a mezi bikepackery to bude s největší pravděpodobností Viking 300. Na Vikingách není v zásadě nic špatného. Jsou plněné kachním peřím a v poměru cena/výkon mají vskutku co nabídnout. Řada Solitaire ale cílí o stupínek výš než Vikingy. Díky husímu peří o plnivosti 750cuin a ušlěchtilejším materálům jsou Solitairy lehčí, sbalitelnější a lépe izolují.

Warmpeace je bezesporu jeden ze skutečně tradičních výrobců péřového programu. Troufám si říct, že jejich Viking bude nejpoužívanější péřák v ČR a mezi bikepackery to bude s největší pravděpodobností Viking 300. Na Vikingách není v zásadě nic špatného. Jsou plněné kachním peřím a v poměru cena/výkon mají vskutku co nabídnout. Řada Solitaire ale cílí o stupínek výš než Vikingy. Díky husímu peří o plnivosti 750cuin a ušlěchtilejším materálům jsou Solitairy lehčí, sbalitelnější a lépe izolují.

Solitaire 1000 je nejteplejším z nové řady a jak název napovídá, v jeho útrobách se skrývá celý kilogram peří. V mnou testované verzi 195cm je ho přesně 1091g. Tisícovka má stejně jako ostatní modely i variantu Extrafeet, která má v dolních pěti komorách o 30% víc peří. Nohy, které bývají na chlad nejnáchylnější, tak mají solidní porci izolace navíc. Jak jsem již zmínil, Solitairy jsou plněné husím peřím a to v poměru 90/10. Toho je k dosažení stejné izolační schopnosti potřeba méně než kachního. Peří pochází z Evropy a pytle se jím plní v Německu u Karla Sluky. Vnější i vnitřní materiál spacáku je jemný 15D nylon Colibri. Vnější vrstva disponuje navíc DWR úpravou. Samozřejmostí je YKK zip s protisměrnými jezdci.

Warmepace Solitaire 1000 je tedy čistokrevný zimní spacák. Udávaný komfort -12°C nedává prostor k pochybnostem.  Proto jsem ho v rámci testování vzal i na zimní přejezd norské Hardangerviddy, kde prodělal ten nejnáročnější test v opravdu limitních teplotách. Na mou postavu 182cm/95kg má spacák ideální rozměry. Uvnitř mám dostatek prostoru abych nikde netlačil na komory s peřím a spacák tak ztrácel izolační vlastnosti. Zároveň však kolem sebe nemusím vytápět zbytečně velký prostor. Solitaire má hodně příjemnou hmotnost, přesto se nejedná o nějaký ultralight To je znát právě na vnitřním prostoru a také na silném zipu. Ten je ještě vyztužen silnou légou proti zadrhávání zipu. Vyztužená je i zateplená léga proti pronikání chladu skrz zip.

O jasně zimním zaměření svědčí i uzavřený prostor pro hlavu a propracovaná kapuce. Ta by snad zasloužila samostatný odstavec, protože z té jsem nadšený od první chvíle. V oblasti hlavy jsou příčné Z komory (poctivě vysoké) vystřídány podélnými komorami. Kapuce je pěkně hluboká a hlavně je vybavena malou čelenkou, nebo řekněme malinkým kšiltem. Ten při zatažení kapuce kolem hlavy dosedne na čelo a poskytuje dokonalou ochranu proti chladu. Nejlépe se mi osvědčilo utahovat jen spodní šňůru pod bradou. Vrchní pak jen decentně doladit, aby čelenka správně obepnula hlavu. Tím, že je kapuce sama o sobě dost uzavřená, není ani po utažení zbývající gumička otravně dlouhá. Uvnitř spacáku samozřejmě nechybí ani stahovací límec pod krkem. Příjemný doplněk je malá kapsa na drobnosti, do které se bez problémů vejde čelovka, případně telefon, baterky, atd.

Na Warmpeacu obzvlášť oceňuji, že otevřeně mluví o tělesné vlhkosti. Spousta výrobců uzavírá spacáky do membrán a dokola omílají odolnost proti vodě. Ale o tom, že v zimě je hlavní zdroj vlhkosti uvnitř spacáku, nikdo nemluví. Mimochodem proto se při dlouhodobých pobytech v mrazu používají i paronepropustné vložky do spacáků. (Něco málo o odpařovací bariéře v testu Rab VB Sock zde) Warmpeace popisuje tzv. management vlhkosti na zateplené léze, kde mimo jiné najdete, že Solitaire dokáže vstřebat 327g vody bez změny izolačních schopností. Kolik za noc odpaříte je různé, může to být 250g i 700g. Solitaire je proto víc než na odolnost proti vodě zaměřen na odvod par. Paropropustnost RET činí 2,6 a to je vynikající číslo. Napomáhá tomu nízkogramážní materiál 15D Colibri. Díky němu se spacák i dobře balí a pak zase rychle získává zpět svůj loft. Voděodolnost není nijak oslnivá, ale když zabráníte tomu, aby se sníh dostal pod vás a mezi spacákem a karimatkou roztál, tak je to v mrazu skoro jedno.

Na Hardangerviddě jsem v Solitairu nocoval v teplotách pod -20°C. Jak udává výrobce a já to mohu potvrdit, jedná se skutečně o limitní teplotu, ve které se dá vyspat. Při -24°C už mi nad ránem bylo chladno a tahal jsem péřovku. V těchto teplotách jsem měl ráno vnitřek zipu i légy pokryté námrazou. Zateplená krycí léga izolovala výborně, jen jsem ji musel při změně polohy srovnat. Bezvýhradně jsem si zamiloval “čelenku” na kapuci. Bez ní už bych zimní spacák nechtěl. Těžko skrývat mé nadšení, Warmpeace Solitaire 1000 je podle mě vážně bezva spacák.

Jako bikepacker balím spacák rovnou do brašny, nebo jako v tomto případě do drybagu, proto moc neberu v potaz dodávaný kompresní obal. Také proto udávám naváženou hmotnost bez obalu. Za zmínku ale určitě stojí, protože je vskutku povedený.  Nezbývá než konstatovat, že Warmpeace dělá s peřím už dlouho a dobře.

Pozitiva
  • Skvělá kapuce
  • Vysoké komory
  • Management vlhkosti
  • Možnost Extra Feet
Negativa
  • Slabší voděodolnost

Cena
11000 Kč

Hmotnost
1590 g

Rozměry
195 cm

Materiál
husí peří

SHARE
  • 11000 Kč
  • 1590 g
  • husí peří

support:
inzerce inzerce