Dag Raška 18. 12. 2017

Dobrý a spolehlivý spacák patří do každé správné výbavy bikepackera. A pokud se ještě jedná o velice lehký, sbalitelný a odolný spacák, tak je to jenom další velké plus. Právě tím je pro mě Criterion Quantum 350.

Dobrý a spolehlivý spacák patří do každé správné výbavy bikepackera. A pokud se ještě jedná o velice lehký, sbalitelný a odolný spacák, tak je to jenom další velké plus. Právě tím je pro mě Criterion Quantum 350.

Criterion je britská firma šijící výhradně v Polsku, kde šije velká část evropských výrobců. Důvodem je špičková kvalita husího prachového peří. Když jsem připravoval tento článek, absolvoval jsem rozhovor o prachovém peří a nestačil jsem se divit co je to za vědu. Pokud je plnivost pod 800 cuin (kubické palce) jedná se o peří z hus chovaných na jatka. Ale pokud se jedná o plnivost 800 a výše, pak jsou to již hodně rozmazlené husy, které jsou chované jenom a pouze kvůli prachovému peří. Prachové peří se husám vytvoří na zimu a na jaře se husy tohoto peří zbavují. A právě tehdy nastává ta úporná práce, kdy je potřeba husy hladit a hladit, a sbírat sbírat. Asi to musí být dosti pekelná práce nasbírat peří na jeden spacák. Ale ono to má svůj důvod, to hlazení hus, v případě, že husu vystresujete, tak se jí příští rok prachové peří neutvoří.

To byla taková krátká vložka k peří a teď se vrhneme dále. Spacák je vyroben z materiálu Pertex Ripstop Quantum s úpravou DWR+. Z vnější části je černý a uvnitř světle šedý. Plnivost tohoto spacáku je 870+ cuin. Jedná se o komorový systém, kde svrchní část má lichoběžníkové komory a spodní H komory. Criterion má rozdílné plnění ve vrchní a spodní části. A to v poměru 60% z vrchu a 40% zespodu. Důvod je jednoduchý, pokud peří stlačíte tak má stejně téměř nulové izolační vlastnosti, takže proto je více peří ve svrchní části. Quantum je opatřen obousměrnými zipy YKK a jelikož jsou zipy na všech modelech plně kompatibilní, lze spojit dva pytle dohromady. Zipy jsou po celé své délce opatřeny zateplenou krycí légou. Poslední komora ve vrchní části je silnější z důvodu nepřítomnosti vnitřního stahovacího límce. V kapuci naleznete stahování, které lze jednoduše ovládat jednou rukou, akorát při rozepínání je lepší nejdříve rozepnout zip a pak povolit kapuci. Pokud se o to budete snažit opačně, spíše si vykloubíte ramenní kloub. Ale jde o zvyk. Mně to nevadí a rychle jsem si zvykl. Ke spacáku dostanete velký skladovací obal a malý kompresní obal. Já využívám pouze skladovací pytel. Teplotní komfort je uváděn -6°C.

Já jsem si spacák Criterion Quantum 350 pořídil na začátku tohoto roku. Z důvodu své výšky (187cm) jsem byl nucen si objednat delší verzi spacího pytle, protože standardní verze je pro osoby o výšce 170-183cm. A už při zkoušce v obchodě jsem zjistil, že v klasické verzi prostě nemám místo.

S Criterionem jsem strávil většinu svých letošních cest. Absolvoval jsem s ním cestu po Baltském pobřeží, kde se teploty pohybovaly mnohdy na nule, cestu po Slovinsku a naposledy i naší cestu Saským Švýcarskem kde bylo okolo mínus čtyř. Na rovinu musím říct, že teplotní komfort je opravdu špičkový. I při mínus čtyřech jsem noc strávil pouze v merino spodkách a tričku. U Baltu se mi i několikrát stalo, že jsem do spacáku vlezl úplně promrzlý a k tričku jsem přidal ještě mikinu, kterou jsem ale v průběhu noci musel vždy sundat, protože jsem se začal potit.

Sbalení spacáku do brašny je dílem okamžiku, protože Pertex krásně klouže. Večer spacák vytáhnete, vyklepete a necháte ležet, aby se peří “nadechlo”.

Svrchní materiál Pertex Ripstop Quantum je opravdu maximálně odolný a DWR funguje na jedničku s hvězdičkou. Ani při spaní pod širákem vám ranní rosa do spacáku nepronikne a ráno stačí spacák vyklepat a nechat chvilku proschnout (stačí cca 40 minut).

To že není spacák vybaven límcem v oblasti ramen mi vůbec nevadí, stačí mi bohatě zatahování kapuce.

Nyní trocha toho co mi vadí. První co mi vadí je, že neumím spát celou noc na zádech. Občas se dostávám do problému, že při svém převalování vystrčím loket, koleno nebo jinou část svého kostnatého těla a kontaktem se spacákem stlačím peří a po chvíli cítím chlad, ale stačí se přetočit, najít opět tu správnou polohu a spí se dál. Je to daň za lehkost spacáku. Pokud dokážete spát na zádech, problém mít nebudete. Prvních pár studenějších nocí mi to vadilo, ale rychle jsem si zvykl změnit polohu a nerušeně spát dál. Přeci jenom je pro mě váha a sbalitelnost důležitější.

Co mě štve trochu více, je velice časté zadrhávání Pertexu do zipu, zaplať pánbůh, že je to tak odolný materiál, protože občas ve mně bouchly saze a já látku ze zipu prostě a jednoduše vytrhnul. Jsme trochu nerváček, klidnější povahy si s tím poradí.

Závěr? Criterion Quantum 350 se pro mě stal nepostradatelnou součástí mé výbavy a až na pár výhrad tím nejlepším, co jsem měl možnost letošní rok testovat. Spacák jsem vážil a ve velikosti long váží včetně kompresního obalu výborných 754g. Co člověka mé výšky nepotěší, je nárůst ceny za delší verzi. Klasická délka, která je pro postavy do výšky 182 cm, je cena spacáku 7.880,- Kč. Prodloužená velikost vás ale vyjde na 9.500,- Kč což je docela skok. Hold platím za svou výšku, ale nevadí mi to, protože je to skvělý parťák a teplotní komfort a váha jsou ty pravé vlastnosti tohoto skvělého spacáku.

Pozitiva

teplotní komfort -6°C

váha

sbalitelnost

voděodolnost

Negativa

nižší míra pohodlí zapřičiněná nízkou váhou

zadrhávání látky do zipu

Cena
7.880,- Kč

Hmotnost
695 g

Materiál
Peří

SHARE
  • 7.880,- Kč
  • 695 g
  • Peří

support: