Tomáš Teodosijev 31. 5. 2021

Dalo by se tvrdit: „Bez zateplení to nejde.“ A je to skutečně tak – pokud se rozhodnete trávit své noci na cestách v hamace, tak vězte, že se po většinu roku bez dobrého zateplení neobejdete. Pokud je vám okolo dvaceti, pak možná budete chlad snášet daleko lépe, ale to neznamená, že vás mladická nerozvážnost jednou nedožene například v podobě housera, když vás ofoukne lehký větřík. To nejzásadnější, co dělá spánek v hamace pohodlným, je dosažení tepelného komfortu. V hamace si potřebujete po mnoha kilometrech hlavně odpočinout a rozhodně nechcete, aby vás uprostřed noci budila zima.

Dalo by se tvrdit: „Bez zateplení to nejde.“ A je to skutečně tak – pokud se rozhodnete trávit své noci na cestách v hamace, tak vězte, že se po většinu roku bez dobrého zateplení neobejdete. Pokud je vám okolo dvaceti, pak možná budete chlad snášet daleko lépe, ale to neznamená, že vás mladická nerozvážnost jednou nedožene například v podobě housera, když vás ofoukne lehký větřík. To nejzásadnější, co dělá spánek v hamace pohodlným, je dosažení tepelného komfortu. V hamace si potřebujete po mnoha kilometrech hlavně odpočinout a rozhodně nechcete, aby vás uprostřed noci budila zima.

Velké poděkování patří Infrastellarovi a dále také společnosti Lesovik za poskytnuté fotografie.

Spodní zateplení, underquilt, uq… WTF?

Cumulus v divokém česneku / foto: Infrastellar
Po otázce „Jakou hamaku si mám koupit?“ následuje druhý nejčastější dotaz, a to: „Jaké zateplení budu potřebovat?“ Ani v tomto případě neexistuje jednoduchá odpověď. Pokaždé, když mi někdo položí podobné otázky, cítím se asi jako kdysi Sokrates, kterému je připisován slavný výrok „vím jen, že nic nevím“.

Spodní zateplení hamaky, s kterým se v anglosaském světě setkáte pod názvem underquilt, zkráceně UQ, není nic jiného než tepelná izolace, která zabraňuje únikům tělesného tepla ven do okolního studenějšího světa. Svým tvarem a velikostí připomíná zateplení klasickou peřinu, jakou máte doma na spaní. Jenže si jej nedáváte přes sebe, ale naopak ho musíte zavěsit pod hamaku, v které spíte. Také si celou věc můžete představit jako polovinu ze spacího pytle, pokud byste se spacák rozhodli rozdělit podélně na dvě části.

Na fotografii níže vidíte zateplení od polského výrobce Lesovik, konkrétně jde o jejich vlajkovou loď v podobě letní péřové verze Otul Air (váha 350 g, plněno nejkvalitnějším polským husím peřím, plnivost 700 cuin, rozměry 190 x 110 cm, určeno pro teploty od 7 °C a více), které bylo vyvinuto ve spolupráci s další polskou společností Pajak. Pro někoho, kdo hledá ultralight set na bikepacking, je to výborná volba například s hamakou DUCH nebo SUL od stejného výrobce. Kombinace Otul Air / SUL se pohybuje okolo 600 g (včetně ridgeline a zavěšení). A to už je hodně zajímavá váha.

Lesovik Otul Air / foto: Lesovik
Lesovik nabízí samozřejmě i levnější verze zateplení, ale ty už spoléhají na izolaci z dutého vlákna. Jde konkrétně o zateplení Otul Light (váha 400 g, duté vlákno CLIMASHIELD Apex, rozměry 200 x 100 cm, určeno pro rozsah teplot 7 °C / 10 °C a více) a zimní verzi Otul (váha 820 g, duté vlákno CLIMASHIELD Apex 4.0, rozměry 200 x 140 cm, určeno pro rozsah teplot +10 °C / -7 °C). Zimní i letní verze vidíte na následujících fotografiích.
Lesovik Otul / foto: Lesovik
Lesovik Otul / foto: Lesovik
Lesovik Otul / foto: Lesovik
Lesovik Otul Light / foto: Lesovik

Syndrom studeného zadku

foto: Lesovik
Možná si stále ještě myslíte, že když si vezmete spací pytel nebo topquilt, tak přece nebudete potřebovat spodní zateplení. To je ale velký omyl, který si začínající cestovatelé s hamakou zprvu neuvědomují. Použití spodního zateplení zásadně eliminuje jedno z hlavních negativ spaní v hamace. Vaše tělo svou vahou působí na materiál hamaky, která vás v hlavních tlakových bodech zcela kopíruje. To je dobré pro vaši stabilitu, ale ani trochu pro tepelný komfort. Cokoliv dáte mezi sebe a hamaku a nevydrží to tlak vašeho těla, to je nemilosrdně stlačeno. Pokud takovou věcí bude spací pytel, přijde jeho zádová část kvůli stlačení o schopnost izolovat vás od chladu z okolí. Nyní si zapamatujte, že funkční izolace není něco, co vás bude aktivně hřát. To, co vás ve skutečnosti hřeje, je odpadní teplo, které generuje vaše tělo díky probíhající termoregulaci. Izolace tomuto teplu pouze nedovolí uniknout do okolí. Bez spodního zateplení budete postupně prochládat od nejníže položeného bodu vašeho těla. Víte, co je tím bodem? 😊 Přesně tak. Prochládání od tohoto místa je záludné v tom, že probíhá pomalu a postupně, a člověk si tak nemusí dlouho uvědomovat, že je něco špatně.
Nicméně také platí, že žádná tepelná izolace není všespasitelná. Tepelný komfort ovlivňuje více parametrů. Záleží na tom, jak se na noc obléknete, jaký spací pytel nebo topquilt použijete, zda se před ulehnutím procvičíte a co konkrétně před ulehnutím sníte. Důležité je také to, jak snášíte chlad, a nakonec i jaké místo si pro přespání zvolíte. Vše dobře skloubit pro vás bude znamenat experimentování, kterému se nevyhnete. Několik následujících rad vám ale může přeci jen trochu pomoci.

Baštěte, pijte, cvičte, přemýšlejte!

Selfie v hamace / foto: autor Tom Teodosijev

Místo

Dobře si zvolte místo pro přespání. Obecně platí, že je dobré v začátcích nevyhledávat za každou cenu spaní na hřebenech hor a kopců. Sice tak přijdete o krásné výhledy, ale na hřebenech vás v porovnání s nižšími polohami může zastihnout opravdu velká nepřízeň počasí v podobě silného větru a bouří. Až budete zkušenější, můžete vyzkoušet i takové extrémy , ale nejdřív je důležité si přijít na to, jak vše funguje. Za opravdu chladných nocí raději nepřespávejte příliš blízko rozsáhlých vodních zdrojů nebo na dně studených roklí. Zvýšíte si tím akorát výrazně nároky na dosažení tepelného komfortu. Ideální místo pro přespání by mělo být hlavně dobře kryté, suché a v závětří. Využívejte přírodních překážek a pokud jste v kopcích, snažte se bivakovat zhruba v polovině svahu. Dobře zvolené místo znamená o několik stupňů lepší komfort a tím i menší nároky nejen na vaši výbavu.
Bivak ve svahu / foto: Infrastellar

Jídlo

Dobře se před ulehnutím do hamaky najezte. Jídlo automaticky nastartuje váš metabolismus. Vaše tělo začne kromě trávení produkovat odpadní teplo, které můžete skvěle využit, pokud ho dobře zaizolujete. Je to stejně jako se spalovacím motorem a topením v autě, které rozvádí přebytečné teplo do interiéru. Zaměřte se na potraviny, které budete trávit pomalu. Zapomeňte na sportovní tyčinky, ale jezte z dnešního pohledu nezdravou stravu a užijte si to. Potřebujete vajíčka, camembert, maso, čokoládu, brambory, kukuřici a kdoví co ještě. Hutná strava zahřejete mnohem snáze. I když si třeba hlídáte linii, tak párkrát do roka to přežijete. Pokud jste dostatečně aktivní člověk, pak s tím nebudete mít problém. Vegetariáni nebo vegani jistě také na něco přijdou. Až jsem z toho teď dostal hlad.
Vydatná strava / foto: Infrastellar

Cvičení

Nezapomeňte se před spaním také procvičit. Pár dřepů vás spolehlivě a rychle zahřeje. Nestyďte se za to. Někdy je úsměvné pozorovat někoho před stanem nebo hamakou, co to tam ten člověk vyvádí…

Oblečení na noc

Než ulehnete ke spánku, tak se vždy převlékněte. Nepoužívejte umělá vlákna ani bavlnu! Kožní tuk, který vaše tělo vyloučí během noci, ulpí na povrchu umělých vláken a projde hamakou do zateplení. Bavlna naopak bude velmi pomalu absorbovat vodu. Velmi vhodné je naopak oblečení z merino vlny. Vlna dokáže natáhnout tuk do sebe a zadržet ho. Špatné oblečení obvykle způsobí, že vaše zateplení bude po dvou měsících užívání vypadat jako staré několik let. Pozor, to platí i pro váš spacák nebo topquilt. Pamatujte si, že vlhké oblečení, ve kterém jste ujeli desítky kilometrů, vám v noci odsaje teplo.

Hydratace

Uvařte si dobrý čaj a vypijte před spaním alespoň 300 ml. Je to další důležitá věc pro nahození termoregulace. Tělo bude na teplý nápoj reagovat ochlazováním a začne generovat odpadní teplo. Těsně před ulehnutím se snažte i vyčurat.
Podvečerní čaj / foto: Infrastellar

Horká voda do hamaky?

V chladnějších měsících v roce si můžete také před spaním uvařit čaj, nalít ho do flašky a tu pak zaizolovat například ponožkou. Láhev si potom položte mezi stehna. Díky izolaci se nespálíte a tepelný most zajistí postupný přenos tepla do vašich nohou. Díky použitému čaji navíc získáte pití na noc. To je dobré hlavně při tuhých zimách, protože co není ve spacáku, to zamrzne a pít je potřeba i v noci a k ránu.  Ne každý materiál je ale vhodný pro uchovávání horkých nápojů. Dlouhodobě osvědčené jsou láhve Nalgene. Mimochodem láhev s nápojem do spacáku, je jedna z nejlepších rad na syndrom studených nohou, který je často při bivakování problémem nejen v hamace. Pokud to nebude stačit, pomůže i vsunutí podsedáku (podprdelníku) do spacího pytle nebo topquiltu. Ideálně jej umístěte naplocho a konce nohou pak položte na tuto dodatečnou izolaci. Je to výborná ochrana před větrem, který projde skrz hamaku. S vodou v láhvi budete muset experimentovat. Mně samotnému se už přihodilo, že jsem si do láhve nalil vařící vodu, láhev hodil mezi nohy a docela rychle jsem usnul, jenže jsem si tím přivodil hypertermii. Doslova jsem se přehřál. Bylo mi na omdlení a špatně a musel jsem se naopak rychle zchladit. Jelikož se mi to stalo poprvé, tak mi také dost dlouho trvalo, než mi došlo, co se děje. Buďte proto u podobných experimentů vždy opatrní.

Počasí

Snažte se dopředu zjistit, jaké budete mít počasí, a pro jistotu vždy počítejte s možným zhoršením situace. Ideálně se naučte číst počasí bez toho, abyste se nutně museli spoléhat na různé aplikace. Pozorujte svět kolem sebe. Při cestování v našich mírných podmínkách vám budou stačit zkušenosti. Za tímto účelem doporučuji moc pěknou knížku od Petera Wohllebena Přírodě na stopě.
Podzimní bivak v polovině svahu / foto: Infrastellar

Doporučení bychom jistě našli více, ale jde o to, že každý si musí přijít sám na to, co mu bude vyhovovat. Není vždy nutné kombinovat všechna tato doporučení dohromady, ale zvolit vhodné na základě vlastní zkušenosti a aktuálních přírodních podmínek.

 

Jak silnou tepelnou izolaci zvolit?

Bivak na skalní hraně / foto: Infrastellar

Pamatujte si, že od teplot 20 °C / 68 °F a nižších je při nocování v hamace důležité vždy používat spodní zateplení. To, jakou vrstvu izolace budete potřebovat, závisí primárně na venkovní teplotě během noci v kombinaci s vaším aktuálním fyzickým stavem – viz doporučené rady výše. A právě proto, že stanovení tepelného komfortu a jeho dosažení není věcí jednoduchou, nabízí vám nejlepší výrobci svá zateplení ve variantách pro různá roční období odstupňovaná podle teplotních rozsahů. Jsou ale i výrobci, kteří vám umožní vybrat si z několika variant svrchního materiálu a nabídnou vám náplň v podobě husího nebo kachního peří o různé plnivosti. Tím dokáží vyřešit požadavky na teplotní komfort při zachování minimální váhy a vyhovující sbalitelnosti. Mezi takové výrobce patří například americké cottage společnosti Warbonnet Outdoors, Jacks R Better, Cedar Ridge Outdoors. Za oceánem najdeme samozřejmě mnohem více výrobců, ale už je to horší s nákupem v EU (to je bohužel stále případ i značky HammockGear). V Evropě je dobrých výrobců bohužel stále jako šafránu. Mezi osvědčené a kvalitní značky patří vedle už zmíněného Lesoviku také polský Cumulus. Například jejich zateplení má jednu specialitu v podobě límce, jak ho znáte ze spacích pytlů a některých topquiltů, kde brání únikům tepla okolo krku. U underquiltu tento límec naopak zabraňuje únikům tepla v koncích zateplení. Mimochodem, za zavedením této vychytávky u Cumulusu stojí jeden z průkopníků hamakování na Slovensku, který se objevil také u zrodu prvních zateplení od této značky. Níže na fotografiích můžete jako první vidět dosud nepublikované záběry tehdejší první produkční verze zimního zateplovacího setu a také zimního prototypu (prototyp je v zasněžené krajině).

První produkční verze zimního setu Cumulus / foto: Infrastellar
První produkční verze zimního setu Cumulus / foto: Infrastellar
První produkční verze zimního setu Cumulus / foto: Infrastellar
Prototyp zimního setu Cumulus / foto: Infrastellar
A jako bonus se můžete podívat také na zatím neprodukované barevné verze zateplení Cumulus, které jsou vyrobené z materiálu Pertex Endurance.
Barevné verze zateplení Cumulus z materiálu Pertex Endurance/ foto: Infrastellar

Abychom zmínili i dostupnější výrobce, tak zde máme velmi populární DD Hammock. Tento výrobce má v nabídce aktuálně zateplení vždy jen pro jeden teplotní rozsah pod označením DD Underblanket (váha 970 g včetně osmi karabinek, s kompresním obalem pak celkově 1062 g, mikrovlákno 200 g / m², rozměry 200 x 124 cm, určeno až do -5 °C) spoléhají na bocích na uchycení k hamace pomocí poutek s karabinkou. Na následujících fotografiích si ho můžete prohlédnout včetně detailů uchycení. Zateplení je tedy vhodné pro někoho, kdo nevyhledává vysloveně tuhé mrazy a nevadí mu o něco vyšší váha.

Zateplení DD Hammock / foto: Tom Teodosijev
Zateplení DD Hammock / foto: Tom Teodosijev
Zateplení DD Hammock / foto: Tom Teodosijev

Pro představu, jak je to s výběrem u dalších výrobců, se můžeme podívat na zateplení Wookie od coloradských Warbonnet Outdoors. Tento výrobce nabízí Wookie ve verzích Standard (pro hamaky Blackbird Traveler) a XL (pro hamaky Blackbird XLC, Eldorado, Traveler XL). Wookie je možné použít bez problémů na asymetrické i symetrické hamaky, a to i od jiných výrobců. Je ale vždy potřeba vědět délku hamaky a podle té vybírat. Pro delší hamaky lze totiž využít Mini Sling, který prodlužuje délku zavěšení zateplení.

Oranžový mini sling / foto: Infrastellar
Oranžový mini sling / foto: Infrastellar

Důležité je si vybrat správně orientovanou verzi podle vaší laterality. Zateplení Wookie je atypické v tom, že izolační část je orientována diagonálně. Zateplení výrobce z tohoto důvodu vyrábí v klasické konfiguraci, kdy je hlava nalevo a nohy napravo. Reversible verzi, kdy je možné mít jedno zateplení pro oba směry (změna otočením rub/líc), existuje také. Zde doporučují přečíst předchozí díl, kde podrobně vysvětluji, jaký je rozdíl mezi asymetrickou a symetrickou hamakou a věnuji se tam i problematice diagonálního ležení.

Zateplení Wookie jsou plněna husím peřím v plnivosti 850 nebo 950 cuin. Níže uváděné váhové hodnoty se vztahují k náplni 950 cuin. Všechny níže uvedené hodnoty jsou vypočteny pro materiál 20D Nylon s hydrofobní úpravou (DWR = durable water repellent).
Verze 20 °F (-6 °C) má celkovou váhu 460 g (16.23 oz) a letní verze 50 °F (10 °C) už dokonce 300 g (10.60 oz). Wookie je ale možné objednat i pro teplotní komfort -30 °C (-20 °F) ve verzi Scandinavian. Váha této poslední varianty je neskutečných 700 g (24.71 oz). Samotná péřová náplň pak váží 483 g (17.04 oz). Tato extrémní verze zateplení je tedy výrazně lehčí než podobné produkty z dutého vlákna nebo mikrovlákna, které jsou určeny do mnohem nižších teplotních rozsahů. Na obrázku níže vidíte Wookie pro komfortní teplotu 0 °F (-17 °C) ve váze 544 g (19.17 oz).

Underquilt Wookie XL 0 °F (-17 °C) ve váze 544 g (19.17 oz)  / foto: Infrastellar
Underquilt Wookie XL / foto: Infrastellar
Underquilt Wookie XL / foto: Infrastellar
Komfortní teploty si můžete u Wookie zateplení zvolit následující:

  • 10 °C (50 °F)
  • 5 °C (40 °F)
  • 30 °F (-1 °C)
  • 20 °F (-6 °C)
  • 10 °F (-12 °C)
  • 0 °F (-17 °C).
  • -20 °F (-30 °C) – Scandinavian.

Podle uvedených příkladů zateplení nyní můžeme definovat alespoň základní pravidlo, které vám může pomoci zvolit správné zateplení pro konkrétní teploty.

  • 70 °F (20 °C) a více – Zateplení není potřeba.
  • 30–70 °F (0–20 °C) – Zvolte některé z 3sezonních zateplení.
  • 0–30 °F (- 20–0 °C) – Zvolte některé ze zimních zateplení.
  • -40–0 °F (- 40– -20 °C) – Zvolte některé z extrémních zimních zateplení.

Uvedené rozsahy berte prosím s rezervou, protože vše komplikuje fakt, jak moc jste citlivý na zimu, tzv. jestli jste nebo nejste cold sleeper. Pro ty z vás, kteří jste na zimu citlivější, platí, že budete volit zateplení o jeden rozsah teplejší. Rozsahy výše se vztahují k teplotám v noci.

Při ladění optimální výbavy pro konkrétní teplotu jsou nejen hamakáři navyknutí na různé vychytávky, které vám pomohou vyřešit zdánlivě neřešitelné situace. Jednou z nejčastěji aplikovaných je vrstvení zateplení. Dejme tomu, že potřebujete přespat při -10 °C (14 °F), ale doma máte například jen jedno -1 °C (30 °F) a jedno -6 °C (20 °F) zateplení. V tomto případě zavěste pod hamaku obě zateplení. Mimochodem stejné pravidlo aplikujeme i u vrchního zateplení – typicky spacáky nebo topquilty, které také vrstvíme. Pojedete-li někdy do hodně extrémních teplot v rozsahu -40–0 °F (- 40– -20 °C), pak si s sebou nezapomeňte vzít extra navíc i vrstvu VBL (VAPOR BARRIER LAYER), kterou si dáte do svého topquiltu nebo spacáku jako první vrstvu, pokud nebudu počítat merino spodky a triko. 😊 Jedná se o téměř nepropustnou tkaninu, kterou je nutné mít co nejblíže u těla. Účelem této vrstvy je docílení zavření vašich potních žláz, protože v zimě VBL dokáže u těla udržet vrstvu páry, kterou tělo generuje, aby zajistilo optimální vlhkost pokožky. V zimě je toto důležité, protože vaše tělo pak nepotřebuje produkovat další pot, a tím nepřichází zbytečně o vodu. Nejste tak předčasně dehydrovaní a vyčerpaní. Jako pravidlo berte fakt, že čím bude chladněji, tím lépe bude VBL fungovat. Použití VBL také pomáhá snížit nároky na množství izolačních vrstev!

Zimní bivak / foto: Infrastellar
Nyní už víme, že hlavním smyslem zateplení je zabránění únikům tepla produkovaného vaším vlastním tělem na dostatečně dlouho dobu, abyste nepocítili chlad, aby tělo stíhalo vše vyrovnávat a nedošlo k nadměrně dehydrataci. Proto už také víme, že izolační vrstva nehřeje, ale izoluje. A víme, i co je underquilt. Nevěřte bludům, že zateplení nebudete potřebovat a nehrajte si na hrdinu, jak se s tím často setkávám. Opět zopakuji, že cílem je si odpočinout a nabrat síly do dalšího dne a fungovat. Na posledním bikepackingovém srazu, který proběhl na Plešivci, jsem měl drkotání zubů některých cestovatelů navíc k rannímu štěbetání ptactva. A to nám tehdy teplota klesla jen na 3 °C. Pokud jste už rozhodnutí si k hamace underquilt pořídit, pak doporučuji zohlednit před nákupem několik dalších parametrů, o kterých si nyní něco málo řekneme.

Peří, nebo syntetika?

Hamaka u turistického chodníku / foto: Infrastellar
Druh izolační náplně je při výběru underquiltu určujícím parametrem. Dobře si rozmyslete, jakou izolační náplň si zvolíte. V současnosti můžete vybírat z izolací čistě živočišného původu (husí nebo kachní prachové peří), nebo syntetických (dutá vlákna). Bude hodně záležet na vašich osobních preferencích, pro které se rozhodnete.

Peří

Je tradiční izolační materiál, který odzkoušela sama příroda během evoluce ptačí říše. Péřová zateplení jsou lehčí než syntetická. Tento rozdíl se ale v poslední době postupně stírá s příchodem různých variant dutého vlákna APEX, které v jistém smyslu dokáže simulovat chování klasického peří. Peří přesto stále nabízí nejlepší poměr tepla a hmotnosti. Dále si stále drží i lepší sbalitelnost, která je pro bikepacking mnohdy rozhodující. Jako příklad uvedu, že 3sezonní péřový underquilt je možné sbalit do 8litrového drybagu a ještě k němu přibalit lékárničku, oblečení na noc (merino jégrovky, dlouhé triko, čepici, vlněné ponožky) a naposledy jsem tam ještě přidal dva sušené obědy. Peří má ale také své nevýhody. Nesmí namoknout, protože pak nenabízí absolutně žádnou izolační hodnotu, dokud zase dobře neproschne. Výrobci se snaží tomuto negativu předcházet tím, že peří nechávají před plněním projít hydroformní úpravou. Jako krycí obalový materiál je často používán Nylon 10D nebo 20D s DWR úpravou. Dalším negativem je pořizovací cena. Obecně je pořízení kvalitního péřového zateplení drahou záležitostí. Velký nárůst ceny je patrný u náplní od 800 cuin a více. Také je dobré zmínit i fakt, že zákazníci dávají spíše přednost péřovým zateplením z husího peří, a to zejména z důvodů, že husí peří je bez zápachu, zatímco kachní peří může v určitých situacích zapáchat. Málokdo ale už ví, že husa je zase mnohem náchylnější ke znečištění a také více sléhává. A teď babo raď. Naštěstí u kvalitního certifikovaného výrobce budete mít jistotu, že péřová husí nebo kachní náplň bude dostatečně kvalitní a možná tyto rozdíly ani nebudete vnímat.

Cuin je jednotkou plnivosti peří a jedná se o průmyslový standard, který relativně přesně určuje, jak moc je použité peří kvalitní. To znamená, kolik zaujme 28,4g (1 unce) peří objemu v prostoru jednoho kubického palce. Čím je peří kvalitnější, tím zaujme větší objem a tím je také hodnota cuin vyšší. Větší obsazený objem pak znamená, že peřová izolace bude nadýchanější (bude mít kolem sebe více vzduchu – odborně loft).

Pokud jsou pro vás určujícími parametry nízká váha, dobrá sbalitelnost a nevadí vám vyšší cena, pak pro vás bude péřová izolace tou nejlepší možnou volbou.
Sešlo se nás víc / foto: Infrastellar

Syntetika

Naproti tomu syntetická vlákna se vyrábí z vinutých polyesterových vláken, která jsou navržena tak, aby napodobovala izolační vlastnosti peří. Mezi hlavní výhody patří to, že syntetická zateplení izolují i navlhlá až mokrá. To je proti peří zcela zásadní rozdíl. Další dobrá vlastnost je vyšší odolnost proti znečištění. U syntetických zateplení si nemusíte se špínou dělat zas tak velké starosti. Poslední výhodou je cenová dostupnost. Mnohdy za cenu jednoho kvalitního péřového zateplení získáte hned tři zateplení syntetická. Bohužel syntetika nedosahuje zdaleka tak dobrých parametrů, pokud jde o úsporu hmotnosti a sbalitelnost. Jako příklad mohu opět uvést 8itrový dry bag, do kterého je možné nacpat jedno 3sezonní syntetické zateplení, ale už horko těžko něco dalšího navíc. Alespoň taková je má osobní zkušenost. Navíc přílišná komprese syntetickou izolaci degraduje, a to velmi rychle. Dochází k prolámání dutého vlákna, čímž syntetické zateplení přichází o své vlastnosti garantované výrobcem. Pokud budete jezdit hodně často (20x a více do roka), tak si syntetika udrží své definované vlastnosti po dobu okolo dvou – tří let. V současné době stále nejlepší syntetika CLIMASHIELD Apex možná nějaký ten rok navíc. Počítejte s tím, že se vám potom komfortní teplota sníží tak o třetinu z původních deklarovaných hodnot a postupem času i více. Naopak kvalitní péřové zateplení vám při šetrném zacházení vydrží klidně i 20 let bez výraznějších ztrát za předpokladu, že ho správně skladujete a ošetřujete.
Underquilt Otul Light / foto: Lesovik
Pokud jsou pro vás určujícími parametry odolnost proti vlhkosti, menší náchylnost ke znečištění a výrazně nižší cena, pak pro vás bude syntetické zateplení tou nejlepší možnou volbou.

Karimatka, nebo underquilt?

Viva Slovakia / foto: Infrastellar
Je s podivem, jak moc se stále drží u veřejnosti názor, že karimatka je vhodná izolace do hamaky. Pravda je taková, že před dvaceti lety byl vývoj zateplení v podobě underquiltů teprve v plenkách. A jako nejvhodnější varianta se logicky nabízelo přenést zvyklosti ze spaní na zemi. Jenže spaní v hamace, ať chcete nebo nechcete, je zcela jiný svět. Přečkat noc s karimatkou vloženou v hamace tak, aby zůstala na svém místě, je téměř nemožné. A pokud se to někdy povede, tak jste velmi omezeni v pohybu při spánku. Posouvat pod sebou karimatku během spaní jen proto, že chcete ležet více diagonálně než před chvilkou, je téměř nadlidský úkol, který dokáže člověka vyhnat z hamaky ven a začít vše přestavovat Navíc s karimatkou je vždy vhodnější používat dvouvrstvou hamaku, protože ji vkládáte mezi jednotlivé vrstvy a tím ji o něco lépe zafixujete. Podle mě tedy jasně vede kvalitní underquilt. S kvalitním underquiltem pod sebou ušetříte i váhu, protože vám bude stačit jednovrstvá hamaka. Taková hamaka vás bude stát i méně peněz. Přesto se výrobci karimatek vzdávají pomalu. Posledním takovým výkřikem jsou hybridní nafukovací karimatky s přidanou péřovou výplní. Mezi takové zástupce patří například matrace od společnosti Warmlite, ale jejich cena je astronomická, pohybuje se mezi 300 – 400 USD podle modelu.
Mlok / foto: Infrastellar

Varianty zavěšení zateplení

Většina výrobců používá víceméně podobné způsoby zavěšení zateplení, ale přeci jen jisté rozdíly najdeme. Pamatujte si, že u většiny zateplení se setkáte se zavěšením, které se skládá buď jen z jednoho primárního zavěšení (primary suspension), nebo s kombinací primárního a sekundárního zavěšení (secondary suspension). Rozdíl je v tom, že primární zavěšení slouží hlavně k přizvednutí směrem k hamace. To je velmi důležité. Jedině tak dosáhnete minimální vzduchové mezery mezi hamakou a zateplením. Čím blíže bude zateplení k hamace, tím menší budete mít tepelné ztráty. V kombinaci se sekundárním zavěšením ale dokážete natáhnout zateplení lépe i do délky. Primární zavěšení používá například Bushmen Glow nebo níže zobrazený Lesovik Otul. Naopak kombinaci primárního a sekundárního zavěšení najdete například u zateplení Phoenix od HammockGear. U obou variant se připravte na to, že správně umístit zateplení vám bude chvilku trvat.

Primární zavěšení u UQ Otul od Lesoviku / foto: Lesovik

Zajímavé zavěšení najdete u Wookie od Warbonnetu. Toto zateplení je specifické v tom, že vypadá – jako kdyby bylo všito do další hamaky. Nebo jako kdybyste chtěli zavěsit jen další hamaku navíc. Proto také nemusí být nikde použit pružný shockcord, ale místo toho máte závěs u hlavy řešen jen smyčkou, kterou přetáhnete přes konec hamaky. Na straně nohou naopak máte zavěšení řešeno gumovou smyčkou s pojistnou karabinkou. Je to jednoduché a velmi rychlé řešení. Toto zateplení také postrádá oproti všem ostatním stahování vzduchových otvorů v koncích zateplení, protože není potřeba. Tak či onak každému bude vyhovovat něco jiného. A rozhodně neplatí, že jedno řešení by mělo být horší nebo lepší než jiné, protože všechna řešení jsou zavedené standardy.

Detail zavěšení u UQ Wookie / foto: Infrastellar
Detail zavěšení u UQ Wookie  / foto: Infrastellar
Detail zatažení průduchů v konci zateplení / foto: Lesovik

Velký cirkus

A jsme opět na konci a protože se také často ptáte, jak je možné takový cirkus na kolo zabalit, tak přikládám jednu fotografii ze svého mobilu.

  • Řídítkový drybag (8 l): Topquilt a péřová bunda.
  • Řídítkový bar bag „chlebník“: Masitější proviant. Většinou maso a pivo na večer, zeleninka, sýry… a už mám zase hlad.
  • Drybag na vidlici (3,5 l): Hamaka, moskytiéra, tarp, kompletní lanoví, světlo do hamaky.
  • Rámová brašna: kompletní vaření, kolíky k tarpu, pumpa, cyklonářadí, nůž, pila na dřevo, powerbanka, zámek ke kolu…
  • Dvě řídítkové sumky + další sumka na rámu: tyčinky, toaletní lopatka, toaleťák, banány, jablko, mobil, nože a nožíky, lžíce, vidlička, karty…
  • Podsedlový drybag (8 l): polštářek na spaní, spodní zateplení (underquilt), převlek na noc, lékárna a ty dva sušené obědy.

V zimě toho beru více. Takže stačí vyměnit řidítkový a podsedlový drybag za 16litrové verze – a tímto rovnou děkuji ze srdce ACEPACu, že přišli na trh s něčím tak vymakaným, jako jsou řídítkové a podsedlové harnesy.

Velký cirkus na kole / foto: Tom Teodosijev

O tom, co by mělo být v příštím dílu, teprve přemýšlím. Možná bude  o topquiltech, systémech zavěšení hamak nebo tarpech…

SHARE

support: