Nylon 70D, MTN 1.2, HyperD 1.6, Monolite 1.0, AIRWAWE 1.8… nebo snad rovnou Cloud 71? Ano, i to může člověk řešit, když si chce vybrat tu nejvhodnější hamaku přesně podle svých subjektivních požadavků.
Fotografie: archiv autora. Dále přispěly společnosti Dutchware a Lesovik (@HopelessOutdoor, @bushcraft_jack, @coffeeteatrip, @naspacer, @troj3x), kterým tímto děkujeme za projevenou důvěru.
Už tak složitý výběr nám čas od času některý z výrobců zkomplikuje tím, že uvede výrobek, jenž pokoří hranice výrobku předešlého, který byl ještě včera na výsluní. Aktuálním příkladem může být posledně jmenovaný materiál Cloud 71 od americké cottage company Dutchware, která při použití této tkaniny garantuje neslýchanou váhu 368 g u své jedenáct stop dlouhé hamaky Chameleon a to – pozor! – včetně moskytiéry!
Není od věci si říci pár obecně platných pravidel, která vám mohou výběr hamaky značně ulehčit. To, jakou konkrétní značku si nakonec zvolíte, bude především na vás samotných a vašich preferencích, protože na trhu funguje mnoho výrobců. Většina z nich vám nabídne několik barevných kombinací a někteří z nich i různé délky, šířky, střih, materiál. Počítejte s tím, že tam, kde dostanete větší možnost výběru, také zaplatíte více. Ale je otázka, co nakonec vyjde dráž, jestli jedna dobře sestavená hamaka na míru, nebo více nákupů různých hamak tak, jak postupně člověk přichází na to, co mu vlastně vyhovuje.
Zvažte se, změřte se a zauvažujte, jak chcete hamaku používat
Při výběru hamaky by měla vaše tělesná váha, výška, typ postavy, lateralita a nakonec i způsob, jak chcete hamaku využívat, patřit mezi základní vstupní data, která vám pomohou určit a sestavit ideální set-up. Už na začátku popřemýšlejte o tom, jak často chcete v hamace spát a zda chcete cestovat s hamakou celoročně. Pokud budete s hamakou jezdit často, a to včetně zimy, pak budete potřebovat velmi variabilní systém, u kterého budete podle aktuální situace měnit jednotlivé komponenty. Váha takového variabilního setu se v létě bude pohybovat v rozsahu 1,8 – 3 kg (hamaka, zavěšení, underquilt, topquilt, tarp), zatímco v zimě už nejspíš v rozmezí 2,5 – 3,5 kg (v našich mírných středoevropských podmínkách). S největší pravděpodobností pak sáhnete po střední a vyšší třídě hamak, případně po tom nejlepším, co je na trhu k dispozici. Pokud ale budete cestovat s hamakou jen párkrát do roka a v zimě vůbec, pak vám bude nejspíše stačit hamaka nižší, maximálně střední třídy.
Najít rovnováhu v délce a šířce je jako hledat svatý grál
Hamaky jsou vyráběny ve většině případů v délkách od 270 cm (9 feet) do 335 cm (11 ft). Najdou se ale samozřejmě výjimky, kratší i delší. V podstatě platí, že čím delší a širší hamaka je, tím bude pro vás komfortnější, protože vám umožní spát více diagonálně a částečně tak eliminovat negativa prověšení hamaky. S příliš krátkou hamakou o tuto výhodu přicházíte, taková hamaka vás bude nutit spát v ose zavěšení a svým tělem budete kopírovat oblouk prověšení. A to není vůbec příjemné. Diagonální ležení je ukázáno na následujících fotografiích.
Jak ale přijít na ty ideální rozměry, které vám zaručí příjemné spaní? Může vám pomoci následující zjednodušené pravidlo:
Délka 9 ft (270 cm) – Ideální diagonální ležení v úhlu 5–10 ° vzhledem k ose hamaky, rozměr vhodný pro menší postavy. Podle mého čistě osobního názoru je ideální pro postavy okolo 170 cm. Výrobci sice tvrdí mnohdy opak, ale vyšší člověk se do hamaky většinou nevejde vždy ideálně a něco „čouhá ven“. Jedná se o nejčastější rozměr u různých dostupnějších výrobců, jako je například Amazonas, DD Hammock, Snugpak. Podobní výrobci také často nabízejí širokou paletu vlastního příslušenství. Tyto hamaky jsou v rozumných cenách a u některých z nich je výroba v Asii a kontrola kvality pak v Evropě. Na naše podmínky jsou dostatečně robustní a na dobrý bikepacking se obvykle některé hodí. Do tohoto rozměru spadají i různé supermarketové hamaky, u těch ale bývá problém sehnat další příslušenství, ale jako počáteční vstup do světa hamakování bez dalších nároků stačí.
Na následujících snímcích můžete vidět typického zástupce od DD Hammock, hamaku Frontline v superlight verzi (926 g – obal, hamaka s integrovanou moskytiérou, stromové smyce, zavěšení whoopie slings, karabiny DNM superlight). Jen samotná superlight hamaka váží 630 g. Standardní verze Frontline se pak pohybuje okolo 1100 – 1200 g podle druhu použitého zavěšení. Váhu zateplení jsem samozřejmě nezapočetl. Také můžete na několika snímcích posoudit, jak jsem se svými 180 cm do hamaky vejdu. Je to jen tak tak ale při rovnějším spaní v ose lepší. Na jiném snímku jsem si ji jen otočil, abych zároveň ukázal, jak můžete v této hamace spát, pokud se chcete zcela zbavit moskytiéry nad hlavou, která nejde u této hamaky úplně odepnout. Stačí jen hamaku otočit o 180° okolo osy, aby byla moskytiéra vespod. Ale málem bych zapomněl, že 9ft hamaky jsou samozřejmě ideální pro děti.
Délka 10 ft (300 cm) – Ideální diagonální ležení v úhlu 15 ° vzhledem k ose hamaky. Podle mého názoru je tento rozměr skvělý na bikepacking, protože zde dosahujete velmi dobrého poměru váhy a prostoru, který vám zabere v brašnách nebo batohu. Rozměr pojme dle mého soudu komfortně postavu určitě do 180 cm. Tyto hamaky jsou ještě stále dostatečně prostorné.
Doslova pojmem mezi cestovateli byla asymetrická hamaka Woodsman X od UK Hammocks. Naštěstí přímo v České republice máme velmi šikovného a cenově dostupného výrobce Gold River Hammock, který v mnoha ohledech tuto slavnou hamaku překonává svým asymetrickým modelem Ranger. Díky šířce 150 cm kompenzuje hendikep v délce, která je jen 280 cm (9.2 ft) ale z pohledu komfortu ji řadím někde mezi 9–10 ft. Pro hovoří i úhel ležení mezi 10–15 ° vzhledem k ose hamaky. Rangera můžete vidět na fotografiích níže. Váha Rangera je 744 g (obal, hamaka s integrovanou moskytiérou, stromové smyce, zavěšení whoopie slings a toggle – co je toggle a whoopie sling? Zavěšení se budeme věnovat více v některém z příštích článků).
Na snímcích níže vidíte zmíněný model Chameleon od společnosti Dutchware, který je známý nejen vysokým komfortem, nízkou váhou, ale hlavně v současnosti pravděpodobně nejpromyšlenějším systémem příslušenství, s kterým lze Chameleona modulovat pro různá roční období a přírodní podmínky, a to včetně volby barvy nebo potisku materiálu. Zakladateli společnosti, kterému nikdo neřekne jinak než Dutch, se podařilo v roce 2017 na Kikstarteru s pomocí mnoha donátorů získat dostatečné prostředky na rozjezd společnosti, která svými produkty proměnila svět hamak. A jak už bylo zmíněno v úvodu, jejich nejlehčí setup u Chameleona je z téměř průhledného materiálu Cloud 71 a váha samotné hamaky s moskytiérou má neskutečných 369 g (13 oz). Jejich Netless hamaka (bez moskytiéry) má už těžko uvěřitelných 133 g (4.7 oz).
Tím se dodáváme k velmi zajímavému parametru, s kterým je dobré při výběru hamaky počítat. Když se řekne lateralita, většina z nás si představí, že někdo je pravák nebo levák. Zavedení výrobci hamak s tímto samozřejmě počítají a nabízejí z tohoto důvodu hamaky asymetrické a symetrické. Nejde o nic jiného než zjistit, zda v hamace spíte s hlavou nalevo / nohama napravo vzhledem k ose zavěšení, nebo opačně, tzn. s hlavou napravo / nohama nalevo. Pokud vám vyhovují obě polohy, tak nejspíše patříte mezi těch několik málo jedinců, kteří mají zkříženou lateralitu. Nezoufejte, u nás v rodině máme takové jedince hned dva. Střih hamaky je ve většině případů stejný, protože asymetrickou nebo symetrickou hamaku dělá až moskytiéra, která je tak či onak už ušita. Podle toho, kterou si zapnete, změníte hamaku na asymetrickou nebo symetrickou. Příkladem může být opět Dutchware, k jehož Chameleonu si můžete zakoupit klidně obě moskytiéry a aby toho nebylo málo, tak můžete asymetrickou moskytiéru zapnout i „naruby“ a tím získat hamaku jen pro leváka nebo naopak pro praváka. Většina výrobců takový komfort výběru nenabízí, protože pokud už mají integrovanou moskytiéru, tak není pravidlem, že půjde zcela odepnout a je potřeba si vždy vybrat konkrétní model hamaky.
Mezi další zajímavé výrobce patří také Warbonnet Outdoors, který pro asymetrickou verzi používá také symetrický střih hamaky. Tyto hamaky jsou mnohými považovány za nejpohodlnější. Rada nakonec: Pokud víte, jakou lateralitu máte, pak zvažte nákup asymetrické hamaky. Pokud vám vyhovují oba směry ležení, pak volte ideálně hamaku symetrickou. A jak poznáte asymetrickou hamaku od symetrické? Stačí se podívat na přiložený obrázek. Asymetrická hamaka je charakteristická tím, že při zapnutí vidíte, jak boky tvoří kříž. Symetrická by naopak vytvořila z hamaky pěkný půlměsíc. Samozřejmě netless hamaka bude ve většině případu vždy symetrická.
Pokud budete jezdit s hamakou celoročně a budete uvažovat jen o jedné hamace na všechno, pak doporučuji hamaku s moskytiérou. Pokud bude moskytiéra integrovaná, pak by bylo lepší, aby šla zcela odepnout. Pokud budete hodně řešit váhu klidně pak můžete vzít jen samotnou hamaku bez moskytiéry. V tomto ohledu jsou dobrou volbou i netless hamaky. Ty jsou zcela bez moskytiéry. Připravte se pak na komáry, pokud si k netless hamace nekoupíte převlečnou moskytiéru. Váha netless hamak se většinou pohybuje v rozsahu mezi 200–300 g. Taky nezapomeňte, že moskytiéra poskytuje nejen ochranu před komáry, ale zvyšuje také tepelný komfort v chladnějším počasí. Někteří výrobci z tohoto důvodu nabízejí hybridní moskytiéry, které kombinují plný materiál se síťovinou.
Ridgeline
A dostáváme se k další důležité části výběru, a tou je hřebenová provazová linka, která je napnuta mezi dvěma konci hamaky, anglicky ridgeline. Tato linka je velice důležitá z několika důvodů. Tím prvním důvodem je to, že díky délce ridgeline dokážete ovlivnit prověšení celé hamaky a snižovat nebo zvyšovat tak komfort spaní, a zároveň také pomocí ridgeline toto nastavení zafixujete, takže pokaždé už hamaku postavíte stejně a rychleji než takovou, která ridgeline nemá. Jako ideální délka se často uvádí cca 83 % z celkové délky nezavěšené hamaky. Ale prakticky je to vše trochu složitější. Mějte na paměti, že ridgeline v délce 83 % hamaky je dobrá volba pouze v případě, že vaše hamaka bude dosahovat nejméně 1,6násobku vaší výšky. Pokud toto není dodrženo, tak se budete v hamace cítit stísněně. Hamaka vám zkrátka nebude dovolovat komfortní diagonální ležení. Pro příklad si opět můžeme skočit k polskému Lesoviku, který u své hamaky Draka doporučuje ridgeline dokonce v délce 86 % z celkové délky hamaky.
Druhou jasnou výhodou ridgeline je její použití coby věšáku. Zavěsíte na ni různé organizéry, lucernu nebo třeba Hangtime Hook (držák na mobil), když chcete zrovna sledovat Netflix. Za třetí tvoří ridgeline oporu pro vaši moskytiéru. A vlastně ještě za čtvrté: když se z hamaky nedokážete snadno vyhrabat, pak velice dobře poslouží jako opora, když se jí při vstávání přidržíte rukou.
Hamaku s napínáky nebo bez?
Toto je v poslední době celkem zajímavé téma a názory se velmi různí, a to i v přístupech jednotlivých výrobců. Často se setkávám na hammock fórech s názorem, že napínáky (pullouts) jsou zbytečnost, a v lepším případě alespoň s dotazem, k čemu to vlastně je. Tento zdánlivě nedůležitý doplněk je ale ve skutečnosti malou velkou inovací ve světě hamak. Napínáky umožňují vhodně rozvinout hamaku do stran a eliminovat tak částečně jistý neduh, kdy v důsledku váhy vašeho těla dochází k zúžení hamaky a zmenšení vnitřního prostoru. To má mnohdy za následek, že se vám moskytiéra nalepí na obličej. Každý z výrobců na to jde ale po svém. Například Dutchware používá napínáky paralelně ve směru ležení těla, aby zvýšil komfort diagonálního ležení. Pravdou je, že si nejsem jistý, zda toto může pomoci: lidské tělo má přeci jen takovou váhu, kterou napínáky nedokážou překonat. Naopak Lesovik používá napínáky diagonálně vůči směru ležení těla, tzv. v podstatě kolmo na osu zavěšené hamaky. Tento způsob umístění napínáků výrazně zvětšuje obyvatelnou část prostoru v hamace a oddaluje moskytiéru dále od hlavy. Je tak mnohem snazší si v hamace najít ideální pozici pro spaní. Níže na náčrtku vidíte řešení od Dutchware, na fotografiích pak řešení od Lesoviku . Je tu ale ještě jedna výhoda, díky níž dávají napínáky velký smysl, a tou je stabilita. Představte si, že budete extrémně unavení nebo například budete trpět hendikepem, který vám bude bránit se bezpečně do hamaky dostat – a hamaka bez napínáků je celkem vratká záležitost… (Přiznávám, i mně se už minimálně jednou podařilo si sednout vedle.
Jednovrstvou nebo dvouvrstvou hamaku?
Jedná se z mého pohledu o zbytečně přeceňované téma. Dvouvrstvé hamaky jsou dle mého názoru spíše už určitým přežitkem z doby, kdy ještě neexistovaly kvalitní underquilty (závěsné zateplení pro hamaku). Přesto jsou situace, kdy má použití dvouvrstvé hamaky stále své opodstatnění. Druhá vrstva může sloužit jako další dodatečná ochrana v zimě nebo vylepšená ochrana před dotěrnými komáry. Důvodem pro existenci dvou vrstev byla však hlavně možnost vložit mezi ně například karimatku a vyřešit tak problémy s tepelným mostem. Ovšem přečkat noc s karimatkou vloženou v hamace tak, aby zůstala na svém místě, je téměř nemožné ?. Negativem dvouvrstvých hamak je pak logicky také slušný nárůst váhy ve srovnání s jednovrstvou hamakou. Pokud budete řešit zateplení, pak v dnešní době raději volte kvalitní underquilt a kupte si hamaku jednovrstvou. Navíc ušetříte váhu.
Materiál hamaky
Volba materiálu zásadně ovlivňuje to, jakou váhu bude hamaka mít a jak moc bude příjemná při spaní. Jak už bylo zmíněno v úvodu, materiálů je na trhu nepřeberné množství, a proto je zde každá rada drahá a je dobré hodně zkoušet, ideálně jít s dotazem na konkrétního výrobce. Jako příklad si můžeme vzít materiál Hexon od Dutchware, kde je pro Hexon 1.0 stanoven váhový limit 90 kg, tkaní je jemnější a materiál je velmi příjemný. Naopak u Hexonu 1.6 už máme váhový limit 150 kg, materiál je hruběji tkaný, je robustnější, ale také těžší. Hodí se ale zmínit znovu i polskou Draku a Ducha od Lesoviku, u kterých je aktuálně použita zakázková tkanina se stanovaným limitem až 250 kg.
Kromě klasických hamak se můžete na trhu setkat s hamakami, které buď hamaky moc nepřipomínají nebo se jedná o druhy, u nichž se teprve čeká na to, jestli se více ujmou. Typicky sem patří hamaky od firmy Amok, kde spíte zcela kolmo na osu zavěšení. Cílem designérů bylo navrhnout spaní co nejvíce v rovině. To, jak se jim to povedlo, už nechávám na vašem posouzení. Další atypickou hamakou je typ bridge. Jedná se o hamaky obdélníkového střihu, které vyžadují na svých koncích dodatečné vyztužení. Podle mnohých patří mezi nejpohodlnější a postupně se stávají populárními. A nakonec extrémek v podobě stromového stanu od společnosti Tensile.
.
Seznam prověřených výrobců.
Seznam níže je sestaven ze značek, které lze v Evropě sehnat. Situace na českém trhu je zatím hodně v plenkách. Nabídka u nás, ale i v Evropě je ve srovnání s trhem v Severní Americe teprve na začátku. Lze samozřejmě využít dovozu z USA u dalších značek (například HammockGear), ale pak je nutné si přičíst k finální ceně vysoké dopravné, clo a DPH. Upozorňuji, že seznam není kompletní, ale ty nejvhodnější pro celoroční pobyt v přírodě tu máte.
Amazonas (DE), Klíčové modely Adventurer a Traveler. Jedná se vysloveně o bushcraft hamaky. Mají ale šířku okolo 135 cm. Jako vstup do světa hamak jsou dobré. Pozor, to nemusí být nutně špatně. Znám několik bikepackerů, kteří s Amazonkou rádi jezdí. Pokud máte možnost, pak doporučuji vyzkoušet ještě před nákupem.
Bushmen (PL), klíčový model Zen. V portfoliu výrobce najdete i tarpy a zateplení a drobné příslušenství. Konkrétně zateplení Glow využívá náplně z polského recyklovaného husího peří. Toto zateplení můžete vidět na několika fotografiích v článku. Pro tuto společnost platí podobně jako pro další, že valná většina produkce je vyráběna v Číně.
DD Hammock (UK), klíčový model Frontline. Britský design a kontrola výroby. Výroba v Číně. Výrobce produkuje hromadu vlastního příslušenství. Obecně se produkty DD Hammock vyznačují dobrým poměrem ceny a výkonu. Aktuálně výrobce nabízí část produktové řady i v maskovacím vzoru Multicam, který vyvíjel přes dva roky a je opravdu „neviditelný“. Tento vzor můžete vidět na zateplení na fotografiích v tomto článku. Výrobce má v nabídce samozřejmě i ultralight verze svých produktů (hamaky, tarpy).
Dutchware (USA), klíčový model Chameleon. Nejširší nabídka příslušenství. Firma rychle reaguje na přání zákazníků. Velmi dobře fungující dovozce v Holandsku. Aktuální novinkou výrobce je bridge hamaka Banyan, která podle prvních recenzí vypadá velmi slibně.
Flyhamak (PL), klíčové modely Outdoor I a II – trochu specialita. Hamaky už mají veškeré příslušenství integrované včetně všitého zateplení. Pokud chcete hamaku na celý rok, pak je potřeba mít od nich raději dvě verze.
Gold River Hammock (CZ), klíčové modely Ranger, Nomád. Pravý český cottage výrobce. Velmi lehké a dobré hamaky. Neváhejte navštívit jejich hammock camping fórum na Facebooku. Koneckonců uživatelé závěsných lůžek Hammock GR už nespí na zemi, nemají otlačené hřbety od kořenů a kamení, nesdílí bivak s hady, žábami a jinou havětí. Firma nabízí i zimní syntetické zateplení, jehož jedna verze se pohybuje váhově okolo 1300 g. Říkáte si, že je to na syntetické zateplení moc? Je to tím, že toto zateplení je celoplášťové. Podrobněji v příštích dílech.
Hamak.sk (SK), Klíčový model Danubio. Tento slovenský cottage výrobce produkuje dostupnou a velmi dobrou hamaku Danubio. V nabídce má také specialitu v podobě vlastního zimního celoplášťového protektoru (winter sock). Výrobce nabízí i vlastní syntetické zateplení plněné dutým vláknem Apex.
Hennesy Hammock (USA), klíčový modely Explorer a Expedition. Jedna z prvních firem, která začala nabízet hamaky do přírody, tak jak je známe. Bohužel některým inovacím tohoto výrobce už nerozumím a jsou pro mě spíše matoucí. Jedná se o hamaku s čistě asymetrickým střihem, která je tímto výrobcem nabízena v mnoha verzích. Zajímavostí je, že tarp se prodává společně s hamakou.
Khibu (HU), klíčový model Nirvana. Nový cottage výrobce z Maďarska. Vyrábí i péřové underquilty. Pár lidí z Čech už u něj nakoupilo. Podle všeho to vypadá na vynikající kvalitu.
Leśny Ludzik (PL), klíčové modely Batilo a Kolombo. Cenově velmi dostupná a dobrá hamaka. Ale pozor na statickou elektřinu. S materiálem to u Batila zas tak nevychytali ? Taktéž vyrábí syntetické underquilty.
Lesovik (PL), klíčové modely DUCH, DRAKA a superlight model SUL, jehož váha je jen 175 g díky použité tkanině Monolite. Tento výrobce nabízí i další bohaté příslušenství v podobě vyhlášených tarpů GROZA, HEKSA, SOLO a syntetických zateplení OTUL, OTUL Lite a pak OTUL Air, který je plněn kvalitním polským husím peřím. V současné době se jedná i z evropského pohledu o jednoho z mála cottage výrobců, kteří provozují stálou výrobu a dokážou držet stabilní nabídku spolu s dostupností. Draka je pravděpodobně nejlepší polská hamaka na celoroční použití. Produkty jsou 100% vyráběny v Polsku. Do Čech vozí například Hammock.cz.
Warbonnet Outdoors (USA) – klíčové modely Blackbird, Eldorado a Ridgerunner. Další cottage výrobce udávající směr ve vývoji hamak. Blackbird je pravděpodobně nejlepší asymetrická hamaka na světě. Tato hamaka je nejčastěji kombinována s diagonálním zateplením Wookie, které je také z produkce Warbonnetu. Hamaky od tohoto výrobce se dají v Evropě sehnat relativně dobře.
A jsme na konci. V dalším dílu se podíváme na to, jak si hamaku dobře zavěsit, a probereme různé varianty závěsů. Možná to spojíme i se zateplením, kdo ví.
Hamakování zdar a cyklistice taky!
Taky by vás mohl zajímat předchozí díl: Hamaka–láska (možná) na první pohled
Naprosto, ale naprosto, ale NAPROSTO dokonalý hamaka článek. To muselo dát takové práce, že smekám helmu. Pokaždé když ulehnu mezi stromy, klimbajíc ve větru, vzpomenu na tebe a článek a při každém doušku slivovice se zadumám , kterak jsem si myslel že jsem hamakofil,…Ale jsem jen prd! Ty si víc. -..protože víš, že hamaka je nejvíc!! Díky za počtení..
Děkuji za krásný komentář. Jsem ze srdce rád za podobné ohlasy. Na začátku jsem chtěl napsat jen něco krátkého, ale nějak se vše seběhlo jinak. Stále něco scházelo nebo bylo potřeba ověřit. Nakonec jsem na tento díl potřeboval asi měsíc, abych si vše srovnal a mohl sepsat. Bylo také nutné kontaktovat jednotlivé výrobce a ověřovat fakta. Už mám v hlavě další díl, ale nemohu se jen rozhodnout o čem bude. Zda o zaměření na druhy a způsoby zavěšení hamaky nebo o tepelném komfortu a jak ho dosáhnout. Ještě jednou díky. Podobné komentáře mě hodně posilují do dalších dílů.
Ahoj Tomáši, díky za parádní článek! Bez přehánění musím říct, že se jedná o jeden z nejlepších „hamakovejch“ článků, kterej jsem měl tu čest si na českým internetu přečíst. Klobouk dolů! Taky musím poděkovat Rafałovi, že mě na článek upozornil, protože jinak bych na tenhle super web nejspíš nenarazil. Jakožto fanda hamak a (cyklo)turistiky jsem se rozhodnul, že se pokusím k nám fo Čech dostat některé prémiové hamaky ze zahraničí. Nevím jak to tu máte s reklamou, takže adresu shopu radši psát nebudu. Chtěl jsem se ale zeptat, jestli bys neměl chuť navázat nějakou spolupráci. Dík a těším se na další článek!
Ahoj Petře, díky za uznání. Byla to, a ještě bude pěkná fuška. Jsem rád, že to dává lidem smysl. Ohledně reklamy na webu tě propojím přímo s Dagem. Určitě najdete nějakou společnou cestu. Co se týká mě samotného a světa okolo hamak, tak jsem spolupráci určitě otevřen. Spojím se s tebou po mailu.
Perfektní článek. Díky
Díky Romane, a bude další. Už jsem se rozhodl, že další díl bude o zateplení.
Perfektní článek. I pro mě – hamakofila (už rok jsem nespal jinde, než v hamace :)), který o nich přečetl na netu snad všechno.
Ohledně nastavení závěsů, délky ridgeline atd. se určitě bude někomu hodit https://theultimatehang.com/hammock-hang-calculator/
Zaujala mě zmínka o firmě Khibu.hu, jelikož je to jeden z horkých kandidátů na moji novou hamaku.
Viděl jsi jejich výrobky naživo? Nerad bych se ve výběru zmýlil…
Ahoj Tome,
hamaky od Khibu osobně nevlastním. Najdi si ale na Facebooku českou hammock camping skupinu. Je tam pár lidí, kteří brali od Khibu zateplení a nemohou si vynachválit kvalitu. Díky za link na Derekův konfigurátor. Ten se vždy hodí.
Parádní článek! Naprosto vyčerpávající… Zrovna řeším zateplení, resp. určitě si pořídím underquilt. Péřový. V rámci EU mám v podstatě dvě možnosti – Khibu nebo Cumulus z Polska. Nedokážu to rozetnout. 🙂
Tak vydržte, protože v průběhu dubna budeme publikovat třetí pokračování, které bude věnované právě zateplením pod hamaku. Kromě Khibu a Cumulusu se nabízí v EU ještě Lesovik a Bushmen. Z péřových modelů Lesoviku jde konkrétně o Otul Air s parametry: 190×110 cm, váha 350 g, Komfort do 7 °C, náplň polské kachní peří. Na vývoji tohoto péřového modelu se významně podílel polský Pajak. Vynikající jsou i jejich syntetické varianty Otul Light nebo zimní verze Otul. Oba tyto modely mají výbornou sbalitelnost a i váhově jsou ve srovnání s podobnou syntetickou konkurencí jinde. Naopak Glow od Bushmena je ve variantě pro komfort do -2 °C, -12 °C nebo na objednávku i pro nižší teploty. Tyto uq jsou plněny polským recyklovaným husím peřím. Váha Glow -2 je okolo 520 g.
Skvělá zpráva, děkuji za reakci! Pokusím se to tedy ještě chvilku vydržet, ale nevím, nevím. 🙂 V dubnu už chci vyrazit do přírody, zákazy nezákazy…
Ahoj, jen pro doplnění – nakonec jsem si tu hamaku Khibu Nirvana pořídil.
Komunikace, dodávka, kvalita, provedení i materiály – vše je perfektní a jsem nadšen.
Ahoj, Potvrzuji jeden z nejlepších článků o hamakách v ČR co jsem četl. Již několik let spím v hamace .Přes čínské, Amazonas , Gold River jsem skončil u Lesovik Draka , drahý , ale stojí za to. Jinak na you tube sleduji hakakáře : https://www.youtube.com/user/shugemery
Zdravím, jak to vypadá s třetím dílem? 🙂
Pracuje se na tom. 🙂 Tarpy a zavěšení. Nevím ještě přesně co bude dříve.
Máte nějakou zkušenost s hamakami od firmy Sea to summit?
Sea to Summit jsem zatím neměl možnost testovat a bohužel ani nevím aktuálně o nikom, kdo tyto hamaky používá.
Zde na bikepacking.cz vyjdou v prvním kvartálu představení hamak Lesovik Draka, Warbonnet Blackbird XLC a možná i Gold River Ranger.