Ortlieb, znáte? A znáte proto, že je vozí kupa lidí okolo nebo protože jste fanouškem jejich přístupu a zpracování? Nejste si vlastně jistí? Tak se pokusím shrnout o co se v továrně v německém Heilsbronnu snaží.
Text a foto: Lukáš Soumar
Made in Germany
Ortlieb používá pro výrobu svých brašen až 70% materiálů vyrobených přímo v Německu, což je dle jejich slov prospěšné jak pro životní prostředí tak pro lidi. Nehledě na to, že Německé sociální a ekologické standardy jsou prý ve srovnání s mezinárodními standardy poměrně vysoké.
90% výrobních procesů probíhá „in house“ ve společnosti Ortlieb v Heilsbronnu.
„To nám umožňuje neustále optimalizovat naši kvalitní výrobu a zaručit, že každý výrobní krok je maximálně šetrný k životnímu prostředí.“ zdroj-web Ortlieb
Ortlieb waterproof – etalon vodotěsnosti
Námi testovaná brašna se pyšní označením vodotěsnosti IP 64.
Stupeň krytí (IP, Ingress Protection) udává odolnost elektrických zařízení proti vniknutí cizího tělesa a vniknutí kapalin, zejména vody. zdroj-Wikipedie
Abyste nemuseli hledat v tabulkách:
Vodotěsnost IP 64 znamená, že zařízení je prachotěsné a je chráněno před stříkající vodou ve všech směrech, při množství vody 10 litrů za minutu a při tlaku 80-100kN/m2 po dobu minimálně 5 minut.
To v našem případě v praxi znamená 100% vodotěsnost, protože veškeré vodě náchylné vybavení převážíme uvnitř brašny, není tedy přímo vystaveno vodě a jejímu kontaktu s výbavou je poctivě zabráněno.
Jak je vodotěsnosti docíleno?
V prvé řadě nahrazením klasického šití brašen svařováním. Ne, že by poctivě šité brašny nemohly být vodotěsné, ale v Ortlieb na to jdou jinak.
V tomto případě se nebavíme ani o lepení nebo svařováním teplem, ale o HFW. Tedy vysokofrekvenčním svařováním (High Frequency Welding).
Konkrétně je proces HFW aplikací vysokofrekvenčního napětí na materiály, které je třeba svařit. Napětí způsobuje, že molekuly v různých materiálech vibrují a vytvářejí teplo. Materiály změkčené zevnitř teplem jsou poté spojeny pod vysokým tlakem, přičemž svařený šev zůstává přinejmenším stejně pevný jako okolní materiál.
To by asi na úvod stačilo, pokud ne, jsi zjevně parametrový a technologický labužník, pak více dohledáš na oficiálním webu Ortlieb.
Frame-pack RC toptube
„Frame-Pack RC Toptube je řešením pro každého, kdo má rád přístup k lahvím s vodou a zároveň vozí vybavení uvnitř trojúhelníku rámu kola.“ zdroj-web Ortlieb
Jedná se částečnou rámovou brašnu (half frame bag), která nechává v rámu dostatek prostoru pro převoz lahví s vodou. To samozřejmě záleží na tvaru a hlavně velikosti rámu kola. Už jsem se setkal s lidmi, kteří tyto úzké rámovky neakceptují, ale síla jejich využití je také při kratších cestách, kde by celorámová brašna (full frame bag) byla zbytečně těžká a poloprázdná. Tady tedy za mě, sto lidí = sto chutí. Uživatel se určitě najde.
Brašna je vyráběna ve dvou objemech, 3 a 4 litry, lišící se hlavně délkou brašny, tak aby bylo pokryto velké množství existujících rámů na trhu. Detailnější rozměry včetně hmotností a cen:
3L = 40 x 15 x 6cm, 195g, 2490Kč
4L = 50 x 13 x 6cm, 200g (naváženo 230g), 2790Kč
Obě brašny mají nosnost 3kg, což je z mého pohledu dostačující.
Materiál: Nylon PS21R, Nylon PS33, PVC free
Připevnění na rám je provedeno pomocí 3 pásků ze suchého zipu s podložením z nesmekavého materiálu. Ty jsou polohovatelné do pěti poutek na horní straně brašny, dále páskem s dvěma polohami na místě hlavové trubky a jedním zadní páskem kolem podsedlové trubky. Poloh je tedy dostatek, a hlavně díky 5ti pozicím na horní rámové trubce nebude docházet k problémům s montáží dalších brašen, třeba za představec.
Trochu záhadou mi je 7 poutek na dně brašny, ale možná se využijí při montáži do malého rámu? Nebo, že by k propojení s nějakou další brašnou?
Zajímavostí je použití oboustranných suchých zipů, kde je z jedné strany použitý háček a ze strany opačné chlup. V praxi to umožňuje srolování přesahujícího sucháče (přilepí se chlup k háčku) bez nutnosti jeho stříhání. Super vychytávka do budoucna, třeba se někdy delší sucháče hodí, co já vím jaký další stroj přistane v garáži?
Rolovací uzávěr brašny je jištěný silikonovými poutky ve výrazné oranžové brašně, které se zaháknou do plastových háčků navařených na boku brašny. Samotné rolování se provádí směrem k rámu a zarolovaná část po stažení silikonovými poutky pěkně čistě přilne k rámu jako lem brašny. Hezky čistě!
Z počátku jsem při rolování trochu bojoval s tím, že se mi silikonová poutka zarolovávala do uzávěru brašny, ale po chvíli používání jsem si na tuhle vlastnost zvykl a vyvaroval se jí. Holt každá součást výbavy potřebuje trochu času abych se s ní sžil. Co vyhovuje jednomu, nemusí nutně vyhovovat druhému. A že mi něco nejde neznamená, že je to špatně, že?
Pro snadné a přesné zarolování brašny je její horní brašna vyztužena plastovým páskem decentně prozrazujícím její původ.
Kromě vodotěsnosti má rolovací uzávěr ještě jednu, pro mě zásadní výhodu. Je lidově řečeno na rozdíl od zipu „blbuvzdorný“. Tady prostě při přeplnění brašny k rozjetí spirály zipu nikdy nedojde.
Co se objemu brašny týká, využíval jsem ji na převoz nářadí, náhradní duše, pumpičky, záložní vrstvy spodního prádla a páru náhradních rukavic v chladném jarním počasí. Zbytek brašny jsem doplnil energetickými tyčinkami pro případ, že by mi „došlo“. Tuhle sestavu jsem do ní naskládal pohodlně a díky spíše užší výšce brašny v ní převážený obsah nijak nelítal.
Trochu mi chyběly vnitřní síťované pořadače na boku brašny, na které jsem zvyklý, ale je mi jasné, že použitá technologie svařování jejich aplikaci neumožňuje, alespoň ne jednoduše.
Fajn by bylo, kdyby brašna byla z vnitřní strany světlejší, přece jen je orientace v černé brašně za šera trochu obtížnější, ale vzhledem k výše zmiňovanému spíš nižšímu profilu brašny to nebyl zase takový problém. Opět je to dáno jednovrstvou svařovanou konstrukcí brašny, kde z vnitřní strany vidíte jen čirým zátěrem zatřenou textilii.
Co se použitého materiálu týká jsou boky brašny vyrobeny s Nylonu PS21R s ripstopem ve tvaru včelí plástve, obvod brašny a její poutka jsou vyrobena z pevnějšího a otěruvzdornějšího materiálu Nylon PS33. Vzhled čistý a futuristický. Na bocích brašny nechybí reflexní Ortlieb waterproof logo. Bezpečnosti není nikdy dost.
Závěrem musím konstatovat, že jsem měl možnost otestovat zajímavou brašnu, která se díky vodotěsnosti a spolehlivosti jednoduchého uzávěru i přes nějakou tu výtku (jsem přece Čech 😊) stala na chvíli pevnou součástí mého kola a kdybych ji nemusel vrátit, pravděpodobně by tomu tak i zůstalo.
Cenu brašny záměrně nehodnotím, zvažte každý sám zda je vzhledem k vašim příjmům a hodnotě kola za vodotěsnou brašnu „Made in Germany“ adekvátní.
- vodotěsnost
- čistý futuristický design
- reflexní potisk
- polohovatelnost fixačních popruhů
- rolovací uzávěr se jeví jako nezničitelný
- rozměry umožňující převoz bidonů v rámu
- obvod brašny není polstrován, hrozí poškození laku rámu při neuváženém sbalení se
- vnitřek brašny je tmavý, horší viditelnost v brašně
- uvnitř brašny není žádná kapsa
- pro někoho malý objem
Cena
2.790,- Kč
Hmotnost
230 g
Materiál
Nylon PS21R
Diskuze