Můj poslední článek byl test fat biku, který se mnou absolvoval cestu po Skotsku. Neméně důležitou roli hrála i volba obuvi. Hledal jsem odolnou, rychleschnoucí a pohodlnou botku. Konečná volba padla na boty od firmy Five Ten s názvem Access Knit. Jak dopadly tyto boty v náročném terénu Skotské vrchoviny a nejen té?
Firma Five Ten byla založena v roce 1985 v Kalifornii a postupem času se stala předním výrobcem špičkových lezeček. Své zkušenosti a především materiály používané na podrážky použila při vývoji cyklistické obuvi, která se stala v jejich portfóliu neméně úspěšnou a vyhledávanou. Five Ten byl tak úspěšný, že si ho všimla firma Adidas a v roce 2011 ho za dvacet pět miliónů dolarů koupila. Toť velice stručná historie.
Jak jsem psal v úvodu, hledal jsem botu vhodnou pro naši cestu po Skotsku. Věděl jsem, že musím najít botu, která bude rychleschnoucí a to především z toho důvodu, že naše cesta byla nejenom na kolech, ale i na packraftech. Při naloďování a následném vyloďování se prostě namočení nohou nevyhnete. To, aby mé nohy nemrzly, jsem měl zajištěné použitím nepromokavých ponožek, ale v těch celý den nevydržíte a v mokrých botách to fakt není nic příjemného
Dlouho jsem hledal, až jsem konečně narazil na Access Knit, jejichž nespornou výhodou pro mě bylo, že jsou vyrobeny z jednoho kusu pleteného materiálu. Ale to neznamená, že jsou to nějaké pletené bačkůrky, které se vám po pár měsících rozpadnou. V místě zavazování je látka pogumována, stejně je upravena špička a pata. Na podrážku boty byl použit materiál Stealth S1 a ten se vyznačuje špičkovou přilnavostí. Věřte mi, že to není žádné marketingové plácání, je to pravda. Bota opravdu drží téměř na všech druzích povrchu. Zvládne kameny (i mokré), písek, hlínu, kořeny, no prostě téměř vše. Kde jsem zaznamenal menší přilnavost, byly kameny porostlé mechem a to hlavně pokud byl mech promočený po dešti.
Rozdíl oproti botám Five Ten, které jsou určeny hlavně pro jízdu na kole, je především ve výši kulatých výstupků na podrážce. Například u typu Freeride jsou tyto výstupky, oproti Access, výrazně nižší. Ano, Access Knit mají o něco horší přilnavost k platformám, ale zase tak výrazný rozdíl to není a sami víte, že k bikepackingu prostě tlačení patří a tady vás Knity na holičkách nenechají. My, hlavně já, jsme si tlačení ve Skotsku užili více než dost a pohodlnost těchto bot mi tyto pasáže výrazně zpříjemnila.
Dalším rozdílem oproti ostatním Five Ten botám je i tvar jazyka. Tady jazyk, tak jak ho znáte, nenajdete. Úplet boty je zde protažen směrem k holeni a je pevně spjat se zbytkem úpletu. Tím vznikla v podstatě taková nazouvačka. Bota je na konci tohoto protažení opatřena poutkem, stejné poutko se nachází i na patě a velice usnadňují nazutí boty.
Nazouvání je po zakoupení výrazně obtížnější, ale to se po pár dnech intenzivního používání změní, neboť materiál poněkud povolí. Na jednu stranu je to výhoda. Na druhou stranu zase nevýhoda, protože jsem zaznamenal, že se mi do bot snadněji dostává písek a drobné kamínky a to nic příjemného není a dokáže to solidně naštvat.
Co jsem ocenil, byla rychlost, s jakou boty uschly. No a to byl ten hlavní důvod, proč jsem si je pořídil.
Boty už mají ve svých podrážkách více jak tisíc kilometrů a stále to na nich není znát. Dokonce jsem si je tak oblíbil, že jsem je tahal úplně všude. Jsou pohodlné, nikde netlačí, a když občas vysypete písek a kamínky, tak na nich žádný mínus nenajdete.
- vysychání
- podrážka
- pohodlí
- nabírání písku a kamínků
Cena
2.333,- Kč
Hmotnost
700 g
- 2.333,- Kč
- 700 g
Diskuze