Líba Rodová 12. 1. 2021

Je zima. Sice zatím z okna nevidím závěje a rampouchy (začala jsem psát před Vánoci, teď už je vidím), ale při spaní venku se bojím, že mi zpocené boty z kola/túry do rána umrznou a že mě stoletý syntetický spacák už nezahřeje. No nezahřál. Takže Vám představuji SPACÍ PYTEL MAKALU I LIGHT SIMOND. Cena je 4 399,-.

Je zima. Sice zatím z okna nevidím závěje a rampouchy (začala jsem psát před Vánoci, teď už je vidím), ale při spaní venku se bojím, že mi zpocené boty z kola/túry do rána umrznou a že mě stoletý syntetický spacák už nezahřeje. No nezahřál. Takže Vám představuji SPACÍ PYTEL MAKALU I LIGHT SIMOND. Cena je 4 399,-.

Stejně jako péřová bunda od Simondu z minulé recenze, je i tento spací pytel naplněný kachním peřím. Poměr draného a prachového je 90/10. 800 cuin a 505 g peří v M velikosti (560 g – L, 640 g – XL). Kachny jsou chované na maso, takže nic nepřijde nazbyt. (více u recenze na Simond bundu)

O rozměrech si můžete počíst na webu Decathlonu https://www.decathlon.cz/spaci-pytel-makalu-i-light-id_8495188.html.

Snad jen povím, že já mám M a jsem s ním spokojená, co se délky týká. Přiznám se, že mě překvapila váha spacáku a to je:

M=1 070 g

L=1 160 g

XL=1 260 g

Což si myslím, že je na “spacák z dekáče” super. Líbí se mi provedení kompresního vaku, díky kterému se spacák zmenší na polovinu, což asi není úplným překvapením. Ale chci vyzdvihnout přesku, kterou se zapíná horní část vaku a tudíž nemusíte popruhy kroutit a neustále povolovat a dotahovat. Mimojiné je u spacáku i síťový skladovací pytel na doma. Pro informovanost neinformovaným: péřové spacáky by se mimo cestování neměly skladovat v kompresním obalu. Potřebují být načechrané a mít dost prostoru. Proto byste je taky na tábořišti měli vyndat, protřepat a nechat je se “nadechnout”, aby vám pak v noci dobře posloužily.

A konečně se dostáváme k tvaru spacáku. Mumie. Tento opravdu vypadá jako mumie v modrém provedení. Makalu má místo klasického provedení tvarovanou kapucí a ramena. Tady jsem lehce pochybovala o koupi, ale cenovka mě ukecala (dobře, i ta modrá barva tomu přidala). 

Než se pustím do vlastního hodnocení, tak přidám poznámku o dvoucestném zipu YKK, vnitřní kapsičce (kam se vejde iphone SE a nic většího, krom kapesníčků) a šňůrce na stažení již zmíněné kapuce. To vše je super, až na tu šňůrku. Ta mi dělá opravdu vrásky, protože k tomu abych ji stáhla, musím své zmrzlé ruce vyndat ze zahřátého spacáku, pak jí nějakou chvíli hledat a nakonec se pokusit o její stažení. Přiznám se, že tohle mi dělá velký problém. A to není vše. Když už to dotáhnu do zdárného konce a šňůrka je stažená a moje ruce rozmrzají ve spacáku, tak ta super šňůrka leží na mém nose. Nebo mi rýpe do oka. Kdyby na jejím konci byl dudlík, asi bych to ještě pochopila. Ale tady mi zůstává rozum stát a zajímalo by mě, co na to řekli horolezci z týmu Simond, kteří tento spacák testovali na expedicích (například na  Nuptse. Šikovnější umístění by bylo jistě u zipu dole.

Komfortní teplota je -5°C. Limitní -11°C a extrém je asi opravdu extrém -31°C. To asi testovat nebudu. Zatím jsem neměla moc příležitostí ho vyzkoušet, ale musím pochválit zateplenou (peřím vyplněnou) klopu na zip. Spacáku chybí izloační límec. Předpokládám, že je to z důvodu snížení váhy a taky to bude souviset s tvarem kapuce, kde výrobce předpokládá, že stažená kapuce a malý otvor dobře zastoupí funkci límce. V praxi to zatím bylo tak, že jsem spala v merino legínách a tričku, na které jsem si ještě navlékla merino mikinu s kapucí a šátkem kolem krku. A zima nepřišla. Nebylo mi přehnané horko, což je v pořádku, protože lézt zpocená ze spacáku není super. V -5°C jsem nespala, ale pod nulou už stupnice na teploměru byla. 

Spacák je zevnitř velmi příjemný. Hebká polyamidová látka (jak je na stránkách Decathlonu psáno) je příjemná i na holou kůži. Kdo by z fotek nepoznal tak vně spacáku je elektrická modrá a vnitřek je rumělkově červený.

Po přečtení některých hodnocení na webu, jsem si zkontrolovala vyplnění komor peřím a musím říci, že prázdná komora před krkem mě trošku zaskočila. Myslím, že je na spacáku co zlepšovat, ale rozhodně neodrazuji od jeho koupě. Je to nejspíš první spacák ve kterém jsem se v zimě neprobudila s tím, že bych zírala do stěny spacáku a nepokoušela se o mě hysterie. Díky specifickému střihu a opravdu velkému prostoru na pohyb jsem svůj obličej dokázala udržet u toho malého otvoru. Pro někoho je to možná divné a hloupé tohle řešit. Ale když se probudím “zavřená” ve spacáku, tak mám opravu paniku. 

Dostatek místa ve spacáku je takové pro a proti. Když se budeme bavit o teplu, tak je to nevýhoda. Musíte vytápět větší prostor. Ale spousta lidí ocení větší prostor. To už nechám na vás.

Můžu sem časem doplnit další zkušenosti, ale zatím si myslím, že za cenu 4 399,- jsem našla fajn společníka pro chladnější měsíce. Jelikož v popisu není žádná informace o vodoodpudivosti materiálu, tak si dám pozor na případné navlhnutí a po návratu z cesty dostane trochu lásky a péče v teple. Takže pokud nejste zarytí polárníci a nevyžadujete přítomnost vyšité super značky na svém spacím pytli, tak je tohle dobrá volba.

Pozitiva
  • nízká hmotnost, nízká cena, tep. komfort -5°C, sbalitelnost
Negativa
  • stahovací šňůrka, nerovnoměrně vyplněné komory

Cena
4.399,- Kč

Hmotnost
1.070 g

Materiál
Peří

SHARE
  • 4.399,- Kč
  • 1.070 g
  • Peří

support: