Dag Raška 8. 12. 2016

Zima se blíží. Tedy pokud vůbec nějaká letos bude. Ale pokud by přeci jenom přišla, v což doufáme, tak se vám snad bude hodit následující krátká recenze spacího pytle od firmy Thermarest. Pět let užívání čtyřsezonního spacáku Antares je snad již dostatečně dlouhá doba na sepsání mých zkušeností.

Zima se blíží. Tedy pokud vůbec nějaká letos bude. Ale pokud by přeci jenom přišla, v což doufáme, tak se vám snad bude hodit následující krátká recenze spacího pytle od firmy Thermarest. Pět let užívání čtyřsezonního spacáku Antares je snad již dostatečně dlouhá doba na sepsání mých zkušeností.

Jak už jsem uvedl výše, mám Antares nějaký ten pátek doma a tak se není čemu divit, že v současné době je v prodeji již jeho inovovaná verze. Já patřím tedy k těm, kteří jsou majiteli verze předchozí a o ní budu psát. Možná lze namítnout, že je to zbytečné psát o spacáku, který už v prodeji není, ale já doufám, že pokud budete nějaký ten spacák vybírat, tak vám tyto řádky alespoň trochu pomohou.

Spacák Antares je dodáván v oranžové variantě a to ve dvou velikostech. Velikost Regular je do výšky 187 cm, ale z vlastní zkušenosti vím, že pokud měříte právě okolo uvedených 187 cm, je lepší sáhnout po variantě Long, kde výrobce uvádí, že je vhodná pro osoby do 193 cm. Sice stoupne váha spacáku z 890 g (Regular) na 980 g (Long), ale odměnou vám bude opravdu dostatek prostoru. Spacák je plněn husím peřím plnivosti 750+ do H komor, vnitřní materiál je Nylon 30D, který na holém těle působí zpočátku poněkud chladněji. Svrchní část je z 330D Nylon Ripstop s úpravou DWR. Vodě odpudivá úprava fungovala přibližně dva roky, což v mém případě činilo čtyři vyprání. Tak to ale s úpravou DWR bývá. Spacák je vybaven oboustranným zipem, který se nachází na levé straně a je jak jinak než-li od YKK. Zip je opatřen dvěma dostatečně velkými jezdci, na kterých je ještě přidělána poutka pro lepší manipulaci. Z vnitřní strany jsou zip i jezdci dobře krytí, takže vás nikde netlačí při vašem spánku. Z venkovní části je naproti zipům ještě umístěna malá kapsička na zip. Leč tu jsem nikdy nepoužil. Spacák je tvaru mumie a lze jej jednoduše stáhnout šňůrkou se zadrhovadlem a je opatřen límcem v oblasti ramen.

Co je nejzajímavější, tak to je, že spacák nemá peřím vyplněnou zádovou část. Což vás nutí k tomu použít kvalitní karimatku. Já spacák používám v kombinaci s ThermaRest NeoAir All Season nebo NeoAir X-Lite a problém s prochládáním od země jsem nezaznamenal. Co se mi na Antares moc líbí a oceňuji je to, že na zádové části se nacházejí dva elastické popruhy, které slouží k uchycení spacáků na karimatku. Funguje to na jedničku a pokud se v noci převalujete jako já, tak se vám už nestane, že uprostřed noci zjistíte, že jste se odváleli z karimatky a spíte na holé zemi či v louži vody.

A teď již k těm zkušenostem a postřehům. Teplotní parametry uvádějí, že komfort je +1°C a s tím určitě souhlasím. Mnohdy jsem se při těchto teplotách budil a ještě se svlékal, neboť jsem se potil jako to p….. Hlavně extrémně teplý je v oblasti nohou, protože je dostatečně široký a teplo se v něm luxusně drží. Limit je uváděn -5°C a s tím také mohu jedině souhlasit a světe div se, ani nějak extrémně nemusíte navyšovat počet vrstev vašeho oblečení na noc. Já si zatím vždy vystačil s teplejšími ponožkami, merino spodky, merino triko s dlouhým rukávem, lehkou fleecovou mikinu a šátek, či čepici na hlavu. A to jsem se takto dokázal vyspat i při teplotách okolo -8°C. Extrém je -22°C a zde nemohu sloužit. Mám se moc rád na to, abych vyrazil někam za těmito mrazy a testoval teplotní parametry tohoto spacáku, potažmo mou odolnost.

Manipulace se spacákem je vcelku příjemná až na občasné problémy se zadrháváním vnitřní látky do zipu, která mě občas dokázala přivádět k nepříčetnosti, načež tato zapříčinila, že jsem trhnul zipem a poškodil ho tak, že jsem noc strávil v rozepnutém spacáku. Nic příjemného. Vše vyřešila rychlá oprava pomocí kleští a od té doby jsem se k němu choval slušně a při zapínání jsem již trpělivější. Co se týká stahování kapuce, tak já se jako Honza v Kotece neškrtím o vytaženou šňůru, neboť tato je umístěna z venku, ale právě její umístění obnáší poněkud krkolomnější zatahování a manipulace jednou rukou je opravdu dosti složitá. Ale při troše cviku se to dá zvládnout.

Spacák je dodáván s normálním přepravním vakem a kompresním obalem, který po sbalení spacáku má rozměry 18 x 31 cm, ale já spacák v tomto obalu nepřevážím. Balení do řidítkové brašny probíhá bez problémů a dokázal jsem ho nacpat do devíti litrové brašny a to včetně karimatky a cestovního polštářku.

Spacák má za sebou pět let intenzivního používání a musím říci, že to už je asi na hraně své životnosti. Vodě odpudivost už není žádná a po vyprání a vysušení v sušičce, ještě potřebuje pár dní na provětrání peří, které již není tak krásně nadýchané. Bohužel také musím konstatovat, že vnější materiál dost propouští peří, sice se to asi po roce ustálilo, ale nevím zda je to tím, že tam již není peří či je spacák tak špinavý, že ucpal dírky.

V každém případě musím konstatovat, že pohodlnější spacák jsem ještě neměl. V garáži mám ještě pár dalších spacáků, které používám pouze občas a nebo je půjčuji, ale vždy pokud chci jistotu tak sáhnu po Antaresu. Mám prostě rád pohodlí a teplo.

Na závěr se sluší říci, že bych si Antares sám určitě nekoupil a to především a jedině z důvodu jeho ceny. Ta totiž začíná na astronomické částce 13.480,- Kč za Regular a končí na ceně 14.280,- Kč za Long. Mám to ale štěstí, že jsem ho dostal. Teď naštěstí budou Vánoce a tak poprosím kompletně celou rodinu o dárek v podobě inovované verze tohoto spacáku, ale oni mě asi pošlou někam.

Pozitiva

pohodlí

teplotní komfort

zádové popruhy sloužící k uchycení na karimatku

Negativa

cena

občasné problémy se zipem

Cena
15.000,- Kč

Hmotnost
980 g

Materiál
Husí peří

SHARE
  • 15.000,- Kč
  • 980 g
  • Husí peří

support: