Jan Žďánský 21. 8. 2017

Lehoučký tarp SMD Deschutes Plus je snad upředený z ranní mlhy. I přes minimální hmotnost však nabízí vynikající ochranu před rozmary počasí.

Lehoučký tarp SMD Deschutes Plus je snad upředený z ranní mlhy. I přes minimální hmotnost však nabízí vynikající ochranu před rozmary počasí.

Six Moon Design (SMD) je americká firma z Oregonu. Její zakladatel Ron Moak je veteránem amerických ultra trailů. Ron toho po státech nachodil opravdu hodně a nikdy ho nebavilo tahat s sebou těžké věci. Všechny své letité zkušenosti zúročil při navrhování a testování vlastního vybavení, které se stalo synonymem skutečného ultralightu.

 

SMD Deschutes a Deschutes Plus jsou zástupci z kategorie jednomístných tarpů, nebo chcete-li shelterů. Plusko má oproti standardnímu Deschutu po celém obvodu našitou moskytiéru, která volně padá na zem a zabraňuje vniku otravného hmyzu. To je jediný rozdíl mezi těmito bratrskými modely. Zbytek tarpu je vyroben z nepromokavého vysokopevnostního Silnylonu. Jak název naznačuje, jedná se o kombinaci ripstop nylonu, který je napuštěn siliconem. Výsledný silnylon je neuvěřitelně lehká, dostatečně pevná a nepromokavá tkanina. Váha tarpu i s obalem je tak neskutečných 450g! Práce se silnylonem je poněkud náročnější, proto se jí bohužel nevěnuje širší spektrum firem a zůstává tak mimo mainstream. Jedním z charakteristických znaků této kategorie vybavení je zatírání švů. To totiž nechává SMD na novém majiteli (ve státech je možné si za 20usd zatření připlatit, ale není to standard). Stejné je to i u většiny dalších výrobců. Používání ultralehkého vybavení zkrátka vyžaduje trochu jiný přístup k věci.

Ke stavbě tarpu je zapotřebí šest kolíků a jedna tyč, které však nejsou součástí balení. Čím si tarp dovybavíte je tak čistě na vás. Já jsem zvolil titanové kolíky o váze 11g/ kus a třídílnou stavitelnou tyč z leteckého hliníku od MSR o váze 192g. Kompletní sestava tak váží fantastických 710g!! A to si jsem jistý, že s karbonovou tyčkou by se dalo ještě alespoň 100g ušetřit. Z venku je na špičce tarpu našité poutko, takže se dá pověsit např. za větev v případě, že tyčka není k dispozici. Konstrukce ale není tak pevná, jako při použití tyče. Díky šestiúhelníkovému půdorysu zbývá uvnitř tarpu dostatek místa pro uložení vybavení i pro vaření. Zastřešená plocha činí celé 4m2. Vnitřní výška se dle nastavení délky tyče může pohybovat od cca 110cm po cca 130cm. Jediné, co najdete uvnitř, jsou malé plastové kroužky, které slouží k připnutí Serenity NetTentu (moskytiéra s podlážkou, která se dá dokoupit). Jeden kroužek je i ve špičce, takže je kam pověsit čelovku.

Stavba není nijak složitá a s trochou cviku je opravdu hodně rychlá. Nejprve se ukotví první tři kolíky. Dva po stranách vchodu a jeden uprostřed na zadní straně. Následně se pod tarp podsune tyč, vztyčí se a základ je hotový. Zbývá ukotvit a dopnout ostatní kolíky a můžete bydlet. Přední část se vypíná pomocí plastového háčku na prusíku. Háček se zachytí za oko v kraji plachty a pomocí prusíku se stáhne směrem ke kolíku. Právě tento plastový háček na mě působí jako nejslabší místo celého tarpu. Háček je na poutko trochu menší a je ze dvou kusů plastu. Zatím drží bez problémů, ale víc by se mi líbil z hliníku. Ke zvětšení spacího prostoru ještě slouží dvě poutka našitá na vnější straně tarpu. Ideální je využít nějaký klacek, přes který se táhne šňůra tak, aby za poutko tahala vzhůru, nebo alespoň vodorovně. Při mé výšce 183 cm mi je vnitřní prostor tak akorát, ale přesto se zvětšení prostoru nad hlavou i u nohou hodí. Především v nevlídném počasí. Ve špičce tarpu je větrací otvor, který má snižovat kondenzaci na stěnách, avšak když jsou okraje dotažené až k zemi, nedá se jí vyhnout. Mokrý Silnylon má tendenci se prověšovat, proto je nutné při vytrvalém dešti tarp dopnout. To se dá snadno zvládnout mírným posunutím tyčky do vzpřímenější polohy.

Nejčastější otázka, se kterou jsem se setkal, se týká podlážky. S její absencí to není ani zdaleka takové drama, jak si většina lidí myslí. Jak jsem psal v úvodu, skutečně ultralehký styl vyžaduje trochu jiný přístup. V tomto případě to platí obzvlášť pro výběr místa, kde se rozhodnete spát. I 10m vodního sloupce na podlážce je na nic, když se stan postaví vážně blbě. A když podlážka není, je potřeba být při výběru místa opravdu zodpovědný. Deschutes poskytuje 360° ochranu proti povětrnostním vlivům, takže když ho nepostavíte v “lavoru” není moc důvodů k obavám. Mně se zatím nestalo, že by mě stékající voda nějak vytrestala. Navíc bez podlážky odpadají všední starosti, jako dávat pozor abyste si nenanosili dovnitř písek, nebo nějakou špínu, protože ta už tam dávno je.

V dnešní době geodetických konstrukcí může jehlan s jednou tyčí uprostřed působit jako vykopávka, kterou sfoukne první jarní vánek. Ale není to tak. Tato konstrukce je stará jako samotný vynález stanu a celou tu dobu funguje dobře. Ona totiž patří k tomu úplně nejpevnějšímu, co se zatím vymyslelo. Celková pevnost samozřejmě záleží na tom, jak drží kolíky, ale to není nic nového. Nechci tvrdit, že dobře zakotvený tarp ustojí i tornádo, protože to jsem zatím nikde nepotkal, ale popravdě mě stabilita velice překvapila.

SMD Deschutes Plus mám pět měsíců. Odjel se mnou Polské plážeSlovinskoSwift Campout a mezitím několik dalších overnightů. Asi nejvíce na něm cením minimální rozměry a hmotnost. Šetří mi spoustu místa v přední brašně a nohy ve výjezdech. Po celodenním šlapání do pedálů mám přístřešek postavený nejrychleji a můžu v klidu sedět u ohně nebo se válet na karimatce a to je k nezaplacení. Stejně tak ráno je složení tarpu otázka minuty. Je v něm skutečně dost místa na převlečení, posazení i bezpečné vaření. Celá přední strana se dá otevřít a použít jako závětří pro dva např. u vaření (to se maximálně osvědčilo u Baltu). Rychle schne. I když ho ráno sbalím promočený, odpoledne ho stačí na chvíli hodit na zem, párkrát proklepnout a je suchý. Z počátku jsem měl obavy, že budu narážet a zakopávat o tyčku, ale ještě se mi to nepovedlo. Díky světlé barvě je uvnitř spousta světla.

Na druhou stranu je barva dost nápadná. Pro vysoké lidi je prostor na spaní celkem krátký. Aby fungoval, musí si člověk dokoupit pár dalších věcí a jeho používání vyžaduje hlavu na správném místě. Osobně mě trochu zarazilo šití, kdy u Pluska v místě napojení moskytiéry a Silnylonu trčelo pár nití a okraj měl snahu se třepit. Jenže velkou výhodou Silnylonu je právě ta siliconová složka. Silicon je lék na všechno. Nejen, že se s ním zatírají švy (z vnější strany), ale dá se s ním na tarpu zatřít úplně všechno. Švy tak ještě získají na pevnosti a každá nit zůstane na svém místě natrvalo.

Pozitiva
  • nízká hmotnost
  • malý objem
  • 360°ochrana
  • velkorysá výška
Negativa
  • menší pohodlí než ve stanu
  • nutnost dokoupit kolíky a tyčku

Cena
4980Kč

Hmotnost
452g

Rozměry
30x10cm

Materiál
Silnylon

SHARE
  • 4980Kč
  • 452g
  • 30x10cm

support: