Jan Žďánský 19. 10. 2017

Vložka do spacáku by se dala považovat za zbytečnou část vybavení, která jen zabírá místo v brašně. Thermolite Reactor je ale trochu jiný případ.

Vložka do spacáku by se dala považovat za zbytečnou část vybavení, která jen zabírá místo v brašně. Thermolite Reactor je ale trochu jiný případ.

přicházejícím podzimem, kdy ranní teploty míří nezadržitelně dolů, začíná být v letním spacáku poněkud chladno. Pokud nepatříte k těm šťastlivcům, kteří vlastní jeden spacák na každé roční období, mohla by vás možnost, jak přidat pár stupňů ke komfortu vašeho stávajícího spacáku, zajímat. Přesně to je hlavní předností vložky Thermolite Reactor, Když pominu hygienické vlastnosti a fakt, že používáním vložky se výrazně prodlužuje životnost spacáku, je navýšení komfortní teploty vlastnost, která už stojí za zvážení.

Výrobce udává, že nejlehčí verze Reactoru (mnou testovaný Thermolite Reactor Liner) dokáže vašemu spacáku přidat až 8°C. To je velmi diskutabilní údaj, podobně jako teploty udávané o spacím pytli. Nerad se oháním přesnými čísly, ale více bych se přikláněl k teplotě 5°C, která mi přijde zcela reálná a nezpůsobí přehnané očekávání. Při testování jsem si záměrně nechával vložku jako zálohu, abych měl okamžité srovnání v rozdílu teplot. Zhruba půl hodiny po ulehnutí do spacáku, kdy už tělo přešlo do odpočinkového režimu, jsem se začínal čím dál více choulit do klubíčka. Přesně ta chvíle, kdy bych sáhl po silném merinu nebo primaloftce, abych v klidu usnul a vyspal se. Místo toho jsem sáhl po Reactoru a zalezl ve vložce zpět do spacáku. Realita je taková, že komfort se skutečně zlepšil a já spal bez dalšího oblékání až do rána. Nicméně určit, kolik stupňů činí ten rozdíl mezi “budil jsem se chladem” a “to už je ráno?,” si netroufám. Při přejezdu Lúčanské fatry se mi stal pravý opak. V očekávání chladné noci v horách jsem preventivně vlezl rovnou do Reactoru, ale chladná noc se nedostavila. Pro změnu jsem nemohl usnout kvůli velkému teplu a vložka musela ze spacáku pryč. Zbytek noci byl pak v pohodě.

Jak název vypovídá, vložka je vyrobena z dutého vlákna Thermolite. To už se za léta praxe usadilo na předních pozicích spolehlivých dutých vláken a dá se považovat za sázku na jistotu. Jedná se o lehký strečový úplet, skrz který je prakticky vidět. Tvar je šitý do jednoduché mumie o rozměrech 210×90 cm, která se dá kolem hlavy stáhnout pomocí šňůrky s malou brzdou. Místa je uvnitř opravdu dostatek a úplet je velice poddajný, takže pohyb nijak neomezuje.

Nevýhodou dutého vlákna je, že má snahu držet se ostatních materiálů. Takže, když jdete spát v základní vrstvě, bude se na oblečení chytat. Při vylézání ze spacáku je pak takřka nevyhnutelné, že vložku minimálně z větší části vytáhnete ven. Při zalézání do spacáku je pak nejlepší vlézt nejdříve do vložky a následně se zapnout do spacího pytle. Při spaní pouze ve “spodním” je materiál na těle příjemný. Pot, špína a mastnota končí na vložce, kterou lze běžně vyprat v pračce, takže spacák uchráníte před praním dlouhou dobu.

Při cestách do oblastí, kde hrozí velké výkyvy teplot nebo výrazné změny nadmořské výšky, může Reactor sloužit jako pojistka, která v případě nouze nalezne uplatnění. Při pokojových teplotách se dá použít i samostatně místo deky. Pokud máte zkušenosti s dalšími verzemi Thermolite Reactoru budeme rádi, když přispějete do diskuze.

Pozitiva
  • navýšení tepelného komfortu
  • nízká váha
  • praní v pračce
Negativa
  • chytá se na oblečení

Cena
1429Kč

Hmotnost
266g

Rozměry
8x13cm

Materiál
Thermolite

SHARE
  • 1429Kč
  • 266g
  • 8x13cm

support: