Jan Žďánský 18. 10. 2020

Rychlebské hory tvoří hraniční hřeben na severozápadě Jeseníků. Navazují na masiv Kralického Sněžníku a táhnou se dále na sever až k obci Bílá Voda. Tvrdí se o nich, že jsou to nejopuštěnější české hory.

Rychlebské hory tvoří hraniční hřeben na severozápadě Jeseníků. Navazují na masiv Kralického Sněžníku a táhnou se dále na sever až k obci Bílá Voda. Tvrdí se o nich, že jsou to nejopuštěnější české hory.
O Rychlebských horách jsem ledacos zaslechl. Vždycky tak napůl šeptem, aby snad někdo něco neprokec a vždy jen samá superlativa. O bikovém potenciálu už bylo na internetu něco napsáno, takže když byla přestavba mého “trail-packingového” kola hotová, zamířil jsem rovnou tam.
rychlebske hory
hranicni hreben
Při prvním pokusu o přejezd hřebene nás potkala smůla v podobě uražené přehazovačky.I když to nevídáme rádi, takové věci se při backcountry stávají. Oprava na místě nebyla možná a tak tato trasa zůstala viset ve vzduchu. První ochutnávka v nás ale nechala tak hluboký dojem, že jsme se při první příležitosti hned vrátili. Podařilo se nám tak zažít dvě zcela odlišné tváře hor. Při prvním pokusu bylo takřka dokonalé letní počasí s vymetenou oblohou a suchým trailem. Napodruhé by se vlhkost dala krájet, mlha snižovala viditelnost na pár desítek metrů a mokré kořeny posunuly náročnost i míru nebezpečí do červených čísel.
rychlebsky hreben
rychleby
lappierre zesty
bikepacking rychleby
Bohatší o první zkušenosti jsme vylepšili plán trasy, který se nám osvědčil a můžeme ho doporučit. Tím, že samotný hřeben má 50 kilometrů, je důležité dobře zvolit začátek a konec. My jsme jako výchozí i konečný bod zvolili městečko Javorník, které nás mile překvapilo upraveným centrem a grandiózním pohledem na zámek Jánský vrch. Z Javorníku jede vlak až do Starého Města pod Sněžníkem. Ale pozor, přesto, že se jedná o 70km, cesta zabere 2,5h a musí se dvakrát přestupovat. Ze Starého Města už se stoupá vzhůru na hřeben.
bikepacking jeseniky
Kralický Sněžník jakožto přírodní rezervace je nám cyklistům zapovězen. Na jeho hřeben se dá naštěstí nastoupit ještě před hranicí rezervace a to v první vracečce nad Adéliným pramenem, kde se modro-červeně značená štěrkovka setkává se zeleným trailem podél hraničních patníků. Ty vám od této chvíle budou dělat společnost po celý zbytek trasy. Po zdlouhavém nástupu tu hned pěkně zostra začíná první sjezd. Úzká pěšina padá travou a borůvčím po kamenech, přes prahy, kořeny, schody a to všechno v pekelném tempu. Dokonalost sama, která hned v úvodu odděluje zrno od plev. Dál se pěšina hezky houpe lesem až k finálnímu sjezdu do Kladského sedla, které odděluje masiv Kralického Sněžníku od Rychlebských hor. Zde je také jediné občerstvení přímo na trase a možná jde i přespat v jednom z luxusně zařízených safari stanů za terasou. Od hospody v sedle je potřeba trochu zatlačit a nabrat zase výšku. Odměnou je nádherná, nenáročná sekce, kde se pěšina klikatí v po pás vysokém borůvčí.
zapomenute hory
rukavice hirzl
kralicky sneznik
Až ke Smrku je drtivá většina trasy jetelná. Pár desítek metrů za Smrkem se dá sjet z hřebene k prameni Stříbrného potoka a doplnit vodu. Doporučuji jako ideální místo na oběd, kde si naberete vody, kolik je na vaření třeba a nemusíte jí tahat na kole od rána.  Přímo na hřebeni totiž žádný pramen nepotkáte. V těchto místech také končí ta snazší část a začíná poctivý “hike-a-bike” terén, kde stále geniální a technické sjezdy střídají romantické procházky lesem s kolem po boku. To je to místo, kde doceníte pohodlné boty.
polska hora
spyro crmo
Další dobrý check point je malý Lesní bar Stříbrný pramen, kde se dá lehce občerstvit a dozásobit na večer. Bohužel v jeho blízkosti není žádné dobré místo na nocleh. Od stříbrného pramene už se dá lehce sjet z hřebene zpět do Javorníku, ale to by byla velká chyba. Skutečně má smysl dojet celý hřeben až do Bílé Vody, protože ani v závěru neubere nic na kráse ani zábavě. Navíc bych řekl, že závěrečný sjezd do Bílé Vody patří k tomu úplně nejlepšímu, co hřebenovka nabízí.
hreben rychlebske hory
qayron Spyro
surly karate monkey
Samotný hřeben má cca 50 kilometrů a nebál bych se tvrdit, že z nich jsou ⅔ singletrack. Navíc singletrack, který po celou dobu baví. Hraniční patníky, coby tichý společníci dodávají hřebenu trochu tajemnou atmosféru. Ty toho asi zažili hodně. Rychleby už bohužel nejsou tak opuštěné hory, jak se všude píše. Na tu opuštěnost se jezdí podívat čím dál víc lidí, takže se vlastně vytrácí. Přesto je stále velká pravděpodobnost, že po většinu času nepotkáte nikoho a celou tu krásu a svobodu užijete po svém. Za mě je rychlebský hřeben jednoznačně nejlepší a nejhezčí trailová trasa, jakou jsem v ČR jel a vím jistě, že se k ní budu pravidelně vracet. 

Pozn: mapu trasy berte jako orientační. Bohužel se nám nepodařilo dovézt záznam trasy a musel jsem jí jen na klikat do mapy. Proto v poslední třetině nejde po hranici a motá se zběsile kolem. V terénu je navigace naprosto jednoduchá. Stále se držte hraničních patníků.

Vzdálenost
76 km

Převýšení
2448 m

Obtížnost
4 z 5

Dny
2

SHARE
  • 76 km
  • 2448 m
  • 4 z 5
  • 2

support: