Dag Raška 8. 3. 2021

Deset let. Ano, je to deset let co anglická Apidura představila své první bikepackingové brašny. Ano, je to deset let, co tato řada zůstávala beze změn. Apidura mezitím své výrobní portfolio značně rozšířila a když už se zdálo, že nás nemůže ničím překvapit, překvapila nás. Kompletně přepracovala svou backcountry sérii a vzala to pěkně od podlahy a nenechala kámen na kameni.

Deset let. Ano, je to deset let co anglická Apidura představila své první bikepackingové brašny. Ano, je to deset let, co tato řada zůstávala beze změn. Apidura mezitím své výrobní portfolio značně rozšířila a když už se zdálo, že nás nemůže ničím překvapit, překvapila nás. Kompletně přepracovala svou backcountry sérii a vzala to pěkně od podlahy a nenechala kámen na kameni.
Když jsem s bikepackingem začínal, tak v naší malé kotlině moc na výběr nebylo.  Prvním mým vybavením byly právě brašny od Apidury a ani u této značky tenkrát moc na výběr nebylo. Vlastně vůbec nebylo na výběr. Měli pouze jednu výrobní řadu. Backcountry. O podsedlové i řídítkové brašně z této řady jsme u nás na webu již psali. Dlouhou dobu to byly nejvíce využívané brašny, které byly vynikající, ale měly jednu drobnou, leč podstatnou vadu. Nebyly nepromokavé, ale pouze vodě odolné a tak bylo nutností ještě věci zabalit alespoň do igelitky. 

Po deseti letech přichází nová řada backcountry a ta je již naprosto nepromokavá. Inovace této řady je především v tom, že zde již nenajdete švy, ale všechny brašny jsou kompletně lepené. Jako hlavní materiály jsou použity notoricky známý polyant VX21 (šedé barvy) a nylon 420D. Pojďme se nyní věnovat jednotlivým novinkám a že jich není zrovna málo.

Ale nežli se pustíme do jednotlivých popisů, je potřeba zmínit ještě jednu důležitou věc. Tou je zaměření této série. Dřívější backcountry byla taková universální série. Brašny byly vyráběny v několika kapacitách, bavíme se o podsedlové a řidítkové brašně, a jejich maximální objem byl neuvěřitelný. Pokud si dobře pamatuji, tak objem přední brašny byl 20 litrů a podsedlová měla objem 17 litrů. To je úctyhodná kapacita. A to je jedna z hlavních věcí, která se změnila. Brašny jsou dnes více určené pro využití na trailová kola a z toho důvodu se zmenšily i jejich objemy. Největší snížení objemu je znatelné u podsedlové brašny, kde dnes je maximální objem 6 litrů a to není moc. Zároveň je, ale tato brašna určená pro teleskopické sedlovky. Ale pojďme se nyní už skutečně věnovat jednotlivým kouskům. A nebyl bych to ani já, abych si nevzal vždy ten největší možný objem.

Backcountry saddle pack 6 l

Vezmeme to pěkně odzadu a začneme tedy u podsedlové brašny. Maximální objem brašny je právě uvedených šest litrů a váha 290 gramů, což není moc. Uchycení je stejné jako u původní série. Za lyžiny sedla pomocí dvou přezek a suchým zipem za sedlovku. A zde se nachází novinka. Zip je posunutý k přezkám, aby byl co nejvíc pod sedlem. V případě, že máte teleskopickou sedlovku namontujete na ni hned pod sedlo originální adaptér od Apidury a nebo použijete adaptér od firmy Wolf Tooth Valais, o kterém jsem psal zde. Já jsem měl k dispozici právě Wolf Tooth a po pravdě řečeno, jsem nadšený nebyl. Při jízdě terénem měl suchý zip tendenci z adaptéru sjíždět.

Po naložení nákladu brašnu jednoduše zarolujete a zajistíte přezkami. Brašna je vybavena reflexními prvky a samozřejmostí jsou i úchyty na světlo. Na vrchní části brašny se nachází ještě možnost upnutí nákladu pomocí stahovacího popruhu. Ze spodní části je brašna vyztužena proti prodření v případě, že spustíte sedlovku a při skocích by došlo ke kontaktu brašny s zadní pneumatikou. Jelikož nemám full, tak se mi tohle ani jednou nestalo a tak nemohu posoudit jak moc odolný materiál ve skutečnosti je. Brašna je jednoduchá a ač se šest litrů může zdát málo, byl jsem překvapen, co jsem do ní všechno dostal. Co musím jednoznačně vyzvednout je její nepromokavost. Testoval jsem ji v zimě a věřte mi, že po příjezdu k místu noclehu jsem se hodně bál, když jsem viděl v jakém stavu brašna je, ale ani kapka vody nebo bahna se dovnitř nedostala. Jedinou vadou se mi tedy jeví její uchycení k sedlovce a sjíždění z adaptéru, ale zase na druhou stranu musím říct, že jsem neměl k dispozici originální adaptér a tak nevím, jestli to v případě použití originálu nebude lepší. Minimalisté si mohou objednat ještě verzi o objemu 4,5 litru kde je váha této brašny 235 gramů. 

Backcountry handlebar pack 11 l

Stejné materiály, reflexní prvky a popruh k uchycení dodatečného nákladu, třeba v podobě nepromokavé bundy. Objem 11 litrů a váha 270 gramů. Tak to je v kostce řidítková brašna. Právě přední brašna je asi nejvíce podobná své původní verzi. Jednoduché, ale stabilní uchycení, na řidítka za pomoci dvou popruhů a popruh k uchycení za krk. Opět nic složitého, přesto funkční.

Objem jedenácti litrů je vynikající a naprosto dostačující ke sbalení věcí na spaní s tím, že vám ještě zbyde dostatek místa třeba na bundu, tričko a nebo oblečení na spaní. Myslím si, že tento objem Apidura udělala úmyslně, protože si byla vědoma, že objem podsedlové brašny nemusí být na vícedenní cestu dostačující. A já to chválím. 

Uchycení je o poznání stabilnější než na původních brašnách a tak ani v náročném terénu vás brašna nebude nijak otravovat nepříjemným houpáním. Vodotěsnost je…prostě bez komentáře. Je prvotřídní. 

K brašně lze dokoupit přídavnou brašnu o objemu čtyř litrů, která je taktéž vodotěsná a jednoduše se zavírá pomocí suchých zipů a ano, také je vybavena reflexními prvky. Připne se k hlavní brašně pomocí dvou přezek na vrchní části a třetí přezka je na spodní straně řidítkovky a je chráněna před nečistotami krycí chlopní. 

Suma sumárum máte celkový objem patnáct litrů a to celkové váze 425 gramů. 

Backcountry long top tube pack 1,8 l

A pokračujeme z vesela dál. Stále máte málo prostoru na uložení svých věcí? Tak si pořiďte další novinku z dílny Apidura a to je vrchní rámová brašna, top tube pack, ale tentokrát ve verzi long. Familiárně jí říkám jezevčík a je boží.

Omlouvám se za tak silné slovo, ale já si ji opravdu zamiloval. Zamiloval jsem si její objem a praktičnost. Objem necelé dva litry se na první pohled může zdát málo, ale musíme si uvědomit, že to je v dané kategorii asi rekord. Nevím o jiné podobné brašně o takovém objemu. A k tomu si připočtěte váhu pouhých 200 gramů. Možná někdo z vás namítne, že to není zrovna nic moc a ve srovnání s váhou 11 litrové řidítkové brašny (270 g) se to může zdát docela zvláštní. Ale na této brašně asi nejvíce váží samotné suché zipy a nastavitelný pásek. Říkáte si jaký pásek? Je tady totiž navíc pásek, kterým můžete brašnu zafixovat za sedlovku a při délce brašny (37 cm) se to hodí. Na spodní straně naleznete tři suché zipy a pak už jenom přední suchý zip, kterým brašnu uchytíte za krk řízení. Uvnitř je brašna vybavena reflexní žlutou výstelkou a stavitelnou přepážkou, kterou si brašnu můžete rozdělit na dvě části a to jak je zrovna potřebujete. K zavírání slouží nepromokavý zip vybavený dvěma jezdci. Tento způsob vám umožňuje se dostat do přední či zadní části brašny bez nutnosti celého rozepínání. Voděodolnost opět na jedničku. A ano, i tato brašna je vybavena reflexními prvky. 

Existuje ještě menší jezevčík a ten má objem jednoho litru a váhu 115 gramů. 

Backcountry full frame pack 6 l

Asi můj nejoblíbenější kousek ze série. Nemám trailové kolo, kam by se mi tato brašna vešla a tak jsem ji použil na svůj gravel Salsa Warbird. Brašna nezaplní celý rám, což se ukázalo jako velká výhoda, protože mi zůstala možnost ponechat jeden držák na bidon a to na sedlové trubce. Brašna má úložné prostory po obou stranách, kdy v levé části je menší úložný prostor do kterého se ale vejde kompletně nářadí a to včetně duše, lepení a dalších drobností.

V pravé části naleznete hlavní úložný prostor, kam jsem bez problémů dostal kompletní vaření a ještě mi spousta místa zbylo. V této brašně je ještě malá kapsa na zip, kam si můžete uložit doklady a třeba peníze. Zip je, stejně jako celý vnitřek, ve žluté barvě a tak je tato kapsa dost nenápadná. Dále jsou uvnitř dva suché zipy, do kterých můžete upnout pumpičku a já jsem je využil pro uchycení vařiče. Samozřejmostí je otvor v přední části, který může sloužit k vyvedení hadičky od camel bagu nebo dobíjení. K otvírání slouží dva zipy. Jeden podélný a jeden svislý. Pokud použijete oba dva, tak můžete celý bok brašny pohodlně odklopit a získáte tak pohodový přístup do interiéru brašny. Budu se opakovat, ale reflexní prvky a nepromokavé zipy jsou i zde samozřejmostí. Váha 315 gramů a možnost další volby objemu 2,5 l a 4 l.
Backcountry downtube pack 1,8 l

Posledním kouskem, který jsem měl možnost testovat, je jednoduchý rolovací vak o výše uvedeném objemu. Upíná se na spodní rámovou trubku, ale zkoušel jsem ho přidělat i na vidlici a lze to. Uchycení je jednoduché, pomocí suchého zipu a fixace proti posunutí je zajištěna měkčenou plochou, která je vybavena protiskluzovým materiálem. Pokud to uděláte pečlivě a suchý zip pevně utáhnete, tak vše kvalitně drží. Největší překvapení mě, ale čekalo v podobě odolnosti. Při mé cestě do Kerska nám počasí rozhodně nepřálo. Já jsem si do této brašny zabalil bundu na večer. Celý den jsem se vyděšeně koukal, jak se v záhybech drží bahno s vodou a byl jsem pevně přesvědčený, že večer nebudu mít v čem sedět. O to větší bylo mé překvapení, když jsem večer vak opatrně rozdělal a s údivem zjistil, že bunda je naprosto suchá. Co se týká nepromokavosti, tak by Apidura v této řadě měla dostat jedničku s hvězdičkou. A na váhu jsem nezapomněl, ta je 105 gramů.

Shrnutí

Takže pojďme si to jednoduše shrnout. Celková váha vybavení je 812 gramů a celkový objem brašen je 26,6 litrů. To je úctyhodný poměr váha objem. Do takového objemu již se dá bez problémů zabalit i na hodně dlouhou cestu. S cenou to je taky úctyhodné. Nebudu zde uvádět jednotlivé ceny, protože ty si lze jednoduše dohledat na webu. Uvedu celkovou cenu této výbavy a ta je 16.869,- korun českých. No holt za kvalitu se platí.

Cena
16.869 Kč

Hmotnost
812 g

Rozměry
26,6 litrů

SHARE
  • 16.869 Kč
  • 812 g
  • 26,6 litrů

support:
inzerce inzerce