Pavel Zvěřina 7. 8. 2017

Po recenzi pohotovostních brašen na rám náchodské značky Acepac přinášíme první zkušenosti s velkoobjemovou beznosičovou brašnou pod sedlo, Saddle Bag.

Po recenzi pohotovostních brašen na rám náchodské značky Acepac přinášíme první zkušenosti s velkoobjemovou beznosičovou brašnou pod sedlo, Saddle Bag.

K napsání testu jsem si vybral zdánlivě nevhodný čas, rodinnou dovolenou v šumavském kempu.  Brašna pod sedlo obvykle skrývá spacák nebo oblečení, tedy objemný, ale lehký náklad, vyžadující pouze důkladné stlačení a přístup do ní probíhá ponejvíce ráno a večer. Chtěl jsem vyzkoušet použití brašny pro běžný výletní náklad a častější přístup k němu.

Základ výše zmíněného v mém případě tvoří: zrcadlovka, na jejíž ochranu používám jednoduchý neoprenový obal, malý stativ, náhradní baterie, ofukovací balónek, gradientní filtry, dálková spoušť, hrnek na kávu, malý lihový vařič, závětří, zápalky, pohotovostní lahvička lihu, káva, lžíce, pláštěnka a termo triko. V chladnějším období přibude lehká teplá bunda a případné další vrstvy oblečení nebo teplejší rukavice.  Pojďme ale k brašně.

Na první pohled působí Acepac Saddle Bag robustně, pevně a spolehlivě. Všechny použité materiály jsou solidní, provedení je výborné, nikde žádné nezastřižené nitě nebo špatně sesazené šití. Všechny švy pevné, nejnamáhanější místa vyztužená „cik – cak“ švy. Hlavní materiál tvoří, jako u všech výrobků Acepac Cordura Ripstop Ecomade, odolná tkanina vyrobená z recyklovaných PET lahví, s odolností vodnímu sloupci o výšce 1500mm. Boky a spodní část jsou uvnitř vyztuženy tenkými plastovými panely, což pomáhá při plnění, brašna dobře drží tvar prázdná. Část, která přichází do styku se vzpěrami sedla a sedlovkou je z otěruvzdorného Hypalonu, stejně, jako oka a popruhy se suchým zipem pro přichycení brašny k sedlovce. Všechny suché zipy jsou v provedené Friendly Velcro, tedy s jemnějšími háčky, které méně zachytávají jemné tkaniny termo prádla nebo spacáku. Spodní brašny část nejvíce exponovaná blátu je z dobře omyvatelného Tarpaulinu a opatřená řetězem z popruhu pro, dle citace z webu výrobce: „připevnění k bočním kompresním popruhům batohu Acepac Flux pro snadný transport brašny v členitém terénu, kde je třeba plně využít zdvihů kola nebo v dopravních prostředcích.“ Toto jsem neměl možnost vyzkoušet, nicméně palec nahoru za nápad! Acepac Saddle Bag nabízí úctyhodných 16 litrů prostoru a díky konstrukci s vyjímatelnou vodotěsnou vložkou ze zátěrového Nylonu Ripstop s podlepenými švy a odolností vodnímu sloupci výšky 5000mm i nejvyšší stupeň ochrany před deštěm a blátem.

Vložka je u vstupu do brašny přichycena k vnějšímu plášti suchým zipem a po vyjmutí je možné vstupy do brašny i vložky zapnout samostatně. V případě velkého deště tak lze obsah brašny pohodlně a bez namočení transportovat do stanu nebo uvnitř brašny oddělit mokrý stan či oblečení od dalšího nákladu. Přichycení k sedlu a sedlovce je klasické, provléknout dva popruhy vzpěrami sedla do přezek a zapnout popruhy se suchými zipy kolem sedlovky. Doporučuji při plnění nechat popruhy kolem sedlovky volné, jen provlečené plastovými sponami a důkladně napěchovat prostor ve špičce menšími a těžšími předměty, ke kterým není potřeba stálý přístup a popruhy kolem sedlovky utáhnout až nakonec. Jako konstrukční posun bych rád viděl použitý Hypalon i ve špičce, dle mého názoru by to zlepšilo držení tvaru a plnění. Brašna se zavírá klasicky rolováním a zapnutím dvou přezek do stavitelných popruhů, rolování pomáhá příčná plastová vložka uvnitř. Nakonec je třeba zajistit polohu brašny stavitelným středovým popruhem, provlečeným skrz oka na vrchní straně. Ok je celkem dvanáct, po třech na čtyřech příčných popruzích a lze je použít k transportu dalšího materiálu upevněného celkem čímkoliv: řemen, gumicuk, … nebo uchycení blikačky. Pro transport většího počtu menších předmětů se mi při otevírání brašny osvědčilo nechávat středový řemen provlečený oky, omezuje to možnost vypadnutí těžších předmětů, vstup se nikdy nerozevře úplně. Pád zrcadlovky z tří čtvrtin metru na zem bych zažil nerad! Přezky Duraflex Xlite Easy Access umístěné na všech spojích popruhů se ovládají skvěle i v rukavicích, stačí jemně stlačit a trojzubec se odpojí, dle specifikace fungují spolehlivě i v -20°C. Jako drobnou nevýhodu vnímám hrubší popruhy, které sponami při nastavování délky nekloužou snadno. Je ale dost pravděpodobné, že po delším používání se povrch popruhů mírně ohladí a průchod sponou se zjemní.

Každý náklad vyžaduje v podsedlové brašně individuální rozmístění závislé na objemu, váze a četnosti přístupu. Obecně nejlépe funguje umísťovat těžší a tvrdší předměty blíže k sedlovce, lehčí a objemnější směrem ke vstupu do brašny. Dále je také dobré ochránit elektroniku a fototechniku, doporučuji proložit prostor mezi nádobím a zrcadlovkou například bundou a do třetice vzít v úvahu již několikrát zmiňovanou četnost přístupu. Můj výše uvedený výletní náklad se tedy vozil, v pořadí od sedlovky:  duše a náhradní materiál, termo triko, kuchyně, teplá bunda, fototechnika a pláštěnka, stativ jel na vrchu brašny pod středovým popruhem. Přístup k foťáku v tomto případě není ideální na rychlé záběry běžících srn, pro krajinářskou fotku, kdy si fotograf v klidu zastaví ale bohatě dostačující.

Celkově hodnotím Saddle Bag jako velmi povedenou brašnu s velkou variabilitou úložného prostoru a skvělým provedením. Acepac nabízí tříletou záruku a pět barevných provedení: modrá, zelená, černá, šedá s červenými zipy a lesní maskáč.

Cena
1.750 Kč

Hmotnost
690 g

Rozměry
16 l

Materiál
Cordura Ripstop Ecomade

SHARE
  • 1.750 Kč
  • 690 g
  • 16 l
  • Cordura Ripstop Ecomade

support: