Letošní novinkou v nabídce české značky Acepac jsou lehké péřové bundy, které rozšiřují stávající řadu větrovek, které jsme vám již představili v minulosti.
Péřovky na kolo, dává to smysl?
O své zkušenosti s použitím péřovky při sportovní aktivitě jsem vám už psal, nedopadlo to pro bundu (respektive peří) zrovna nejlépe, tak jak to v tom Náchodě myslí? Kdo pozorně sleduje náš web, ten ví, že zateplené bundy na aktivní použití mají v Acepac již vyřešené (modely Contour Alpha a Levity), jedná se tedy o bundy pro bikepacking aktivitu mimo sedlo, na její kempovací část, na takový to vaření, mudrování u kafe a tak.
Jak je u veškerého bikepackingového vybavení zvykem, vše se točí kolem sbalitelnosti a hmotnosti. I v tomto případě tomu není jinak, a tak se jedná o bundy s menší hmotností náplně, nejsou to žádné drtiče mrazu. Upřímně, ona je taky frekvence bikepackingových akcí při teplotách pod bodem mrazu znatelně nižší, že? Jsou to bundy použitelné především od jara do podzimu, ve větších mrazech v kombinaci třeba s další merino vrstvou.
Ale vzhledem k posledním zimám (únor a za oknem je plus 7 stupňů) nevím, jestli nepíšu bludy a nejedná se o regulérní celoroční bundy.
Jdeme na materiály…ach jo
Víte, že si ve všech těch názvech a hodnotách moc nelibuji a dám spíše na celkový pocit z užívání bund, tak si vezmu na pomoc data z webu, snad vám pomůžou třeba v porovnávání bund při jejich výběru.
Svrchní materiál bund je společný, jemná Nylonová tkanina s ripstop úpravou proti snadnému protržení s průměrem vlákna 10D od japonského výrobce Toray. Proti mrholení a sněhovým vločkám látku chrání C6 DWR vodoodpudivá úprava. Stejnou povrchovou úpravu má bunda Contour Alpha kterou už rok spokojeně používám a můžu ji s klidem prohlásit za dostatečně funkční. Není úplně nepromokavá, ale to ani výrobce netvrdí.
Obě péřovky jsou plněny kachním peřím s RDS certifikací o plnivosti 700+ cuin. Podle dostupných informací je to nejvyšší jakost kachního peří, které je dostupné, vyšší hodnoty plnivosti má jen peří husí, které je ale násobně dražší.
Co znamená RDS předpokládám víte, ale kdybyste náhodou měli okno ..…jde o certifikaci garantující, že použité peří pochází z trvale udržitelných a etických chovů.
Na původ peří jsem se přeptal, protože kolem toho je docela dost spekulací:
„Jedná se o peří z masného průmyslu, kachny jsou chované na jídlo, peří je v tomhle případě druhotná surovina. Po zpracování zvířete je přebráno a chemicky vyčištěno. Tím sice ztratí svou mastnotu, která ho dělá vodoodpudivým, ale na druhou stranu se z něj odstraní páchnoucí tuk, který po čase žlukne a je nechvalně známou vlastností podle které se bundy z nevyčištěného peří poznají. Aby se peří jeho vodoodpudivost a pružnost vrátila, je opatřeno teflonovou úpravou, která mu jeho původní vlastnosti vrátí, a navíc pomáhá jeho rychlejšímu schnutí a udržuje loft (nadýchanost, která dělá izolační vrstvu funkční pozn. autora).“ Lukáš, Acepac
Na bundách jsou zipy osvědčeného japonského výrobce YKK a to velikosti 3. Na hlavním zipu a spodních kapsách je pro snadné ovládání použitý zip kostěný (takový ten s velkými plastovými zuby), vnitřní kapsy a náprsní kapsa bundy Novum mají zipy s obrácenou spirálou (reverzní). Jezdce zipů jsou opatřeny taháčky pro snadné ovládání i v rukavicích. Hlavní zip podložený légou proti zatržení je možné otevřít odspodu druhým jezdcem, což oceníte třeba když půjdete „na malou“. Jeho nechtěné samovolné otevření je pojištěno plastovým patentem.
Kapuce a konce rukávů bund jsou opatřeny příjemnou pružnou lemovkou, v dolní části jsou bundy stahovatelné pruženkou, její regulace se provádí uvnitř kapes. Kapuce je výškově nastavitelná chlopní se suchým zipem.
Hmotnost peří v obou bundách je shodných 110g ve velikosti L a komory obou bund jsou prošité skrz.
A v čem se liší?
Do teď se popis bund vztahoval jak na Micron i Novum, tak proč udělali v Acepacu dvě skoro stejné bundy? Dokonce i barevné varianty bund jsou stejné, modrá a šedá.
Liší se v počtu kapes a šířce péřových komor.
Micron
Jak možná i název trochu napovídá, Micron je minimalistická varianta bundy s úzkými 4cm širokými komorami, má jen 2 spodní vnější zipové a jednu vnitřní náprsní kapsu. Uvnitř se v dolní části nacházejí ještě 2 shora otevřené kapsy. Ty jsou fajn třeba na rukavice. Hmotnost bundy je ve velikosti L pěkných 315g včetně přepravního pytlíku (6g). Velikost bundy sbalené v přepravním obalu je Ø10 x 19cm, ale dokázal jsem ji stlačit na balíček Ø10 x 14cm.
Novum
Novum se na první pohled doslova prsí náprsní kapsou (zajímavý slovní útvar co?) a 7cm širokými komorami. Širší komory dovolují peří dosáhnout většího loftu, tedy širší izolační vrstvy, a tak dělají Novum v porovnání s Micronem vhodnější do chladnějších podmínek. Jak je to v praxi netuším, není v mých silách nosit dvě bundy a porovnávat ve stejných podmínkách, ale logiku to má. V dolní části má bunda dvě zipové kapsy. Uvnitř je jedna náprsní zipová kapsa a jedna shora otevřená. Hmotnost bundy Novum je ve velikosti L 327g včetně transportního obalu (6g), její rozměry jsou Ø10 x 19cm, stlačitelná na Ø10 x 15cm. Takže za trochu hmotnosti navíc celkem dost muziky.
Kterou?
Odpověď za milión. Mě osobně se asi víc líbí Micron, působí víc minimalisticky spíš jako péřový svetr s kapucí. Novum vypadá díky širokým komorám jako regulérní bunda což podtrhuje i výše zmíněná náprsní kapsa. Hm, asi potřebuji obě.
Naštěstí mám ale omezený prostor ve skříni, ale kterou tam dám…no uvidíte třeba na srazu, která vyhrála.
Cena
4.380,-
Hmotnost
335 g
Rozměry
L
Materiál
Toray
Diskuze