Když se budeme bavit o péřových bundách, spacácích a dalších teploučkých (čti: dobře izolujících) vymoženostech dnešní doby, tak nás hned nenapadne Decathlon. Proč taky. Tam si zajde manželka koupit tílko na to její cvičení a dětem tak nakoupíme 3x do roka botičky. Sport dostupný všem!
A tak znělo heslo rodiny Leclercq z Francie, která stojí za založením Decathlonu. Ovšem jsou na trhu už nějaký pátek a s tím přichází změna. Všimněte si techničtějšího vybavení, propracovanějšího oblečení a taky toho, že uličky nevypadají jak v sekáči, jak tomu někdy bylo (alespoň mně to tak dřív připadalo). Zkrátka a prostě. Pokud nechcete, nebo nemáte na péřovou špičku od Sira Josepha, nebo RABu, tak hledáte levnější alternativu. Možná počítejte s tím, že Vás sice (asi) nezahřeje na severním pólu aniž byste celou dobu dřepovali a pili horký čaj, ale zato v našich podmínkách Vám bude skvělým společníkem. A taky nebudete brečet celou noc do spacáku, když vám ji propálí uhlík. A proč? Protože nestála půl výplaty. Takže jsme si řekli, že Decathlon je levnější.
Taky jistě víte, že pod tímto velikánem na sportovním trhu se schovává více značek, které Decathlonu výhradně patří. Určitě jsme komolili název B´twinu, Quechuy, Kalenji… Nás bude zajímat Simond. Značka s delší historií než sám Decathlon. Věděli jste, že první mačky na Mount Everestu byly práve od Simondu? To ale nezabránilo následujícím problémům, které značku provázely až jí v roce 2008 odkoupila firma Decathlon. Zajímavou informací může být, že veškeré bezpečnostní vybavení se vyrábí v Evropě. Přesněji ve Francii na úpatí Mont Blancu. Všimněte si že Simond má od počátku blízko k horám. Aby ne, když je to lezecká značka.
Asi nemusím psát, proč se u bikepackingu bavíme o peří. Kdyby přeci jen někdo nevěděl, tak nastíním klasickou situaci: Přijíždíte zpocení na místo přespání, je zima. Stavíte stan, nafukujete karimatku, vaříte večeři a placatice vás už nedokáže zahřát. Právě v tuto chvíli oceníte lehkou, skladnou a teplou péřovou bundu, vestu, sukni, kraťasy, papuče.. Ráno se probouzíte a zase je zima. Takže péřovku na sebe a může se v klidu balit do brašen. A pokud jde sbalit do vlastní kapsy, nebo má nějaký sáček, tak slouží jako skvělý polštářek a v méně teplém spacáku mi vždy posloužila jako péřová sukně.
DÁMSKÁ ALPINISTICKÁ PÉŘOVÁ BUNDA ALPINISM LIGHT SIMOND za 2 199,-
S touhle bundou jsem už přežila jednu zimu na Šumavě, jeden jarní bikepacking, jeden letní, jeden podzimní, jeden ultra závod, nevím kolik pěších přechodů a přebíhání do práce.
Tahle prošívaná bunda má v sobě 90% kachního a 10% prachového peří, u kterého se firma může zaručit certifikací „Responsible Down Standard“, která zaručuje etičnost chovu kachen. Možná si říkáte, že husí peří by bylo lepší, ale připomínám cenu 2199,-. Vlastnosti i váha kachního jsou o něco horší, ale 800 Cuin snad udrží náročnějšího kupce u zkoumání této bundy.
Na stránkách Decathlonu najdeme odstavec o testování v klimatické místnosti. Pokud si dobře pamatuji ze svého působení v tomto řetězci, tak se produkty testovaly jak v laborce, tak prošly rukama sportovců, kteří ověřovali kvalitu v terénu.. Takže podle tohoto testu jsou doporučené teploty kolem -10 °C. To samozřejmě závisí na spoustě dalších podmínkách, jako třeba povětrnostní podmínky (doporučeno 5 km/h), aktivita (mírná), vlhkost, vaše zimomřivost, to co máte pod bundou, co v termosce a tak dále.
Ve velikosti L se udává 360 g (122 g peří). Já jsem majitelkou upraveného Mka a to váží: 345 g (váženo).
Co se týká střihu, musím ihned podotknout, že moje Mko ze mě dělalo tak trochu kuře (byla jsem žlutá a kulatá). Takže jsem poprosila Evu Wagner (šikovná švadlenka) o vypasování bundy. Za mě je tedy střih trochu volnější, ale taky bych si mohla koupit Sko, které by třeba sedělo lépe, ale bála jsem se, že bude krátké. Musím ale pochválit velkou kapuci a kapsy. Do jedné z kapes se bunda balí, tudíž má i oboustranný zip. Do náprsní kapsičky se vejde i větší mobil (ovšem né tablet). Materiál je velmi příjemný i na holou kůži a to není pouze můj názor, ale i Evy, která velmi pozitivně hodnotí jak materiál, střih, tak i švy. Co se týká nějaké odolnosti vůči vodě, tak se přiznám, že to jsem se za ty dva roky, co jí mám, bála pořádně otestovat. Ale péřovka není nepromokavá bunda, takže snad stačí, že nějaké to sněžení a pár kapek už se ctí zvládla, ale pouze do té chvíle než jsem z batohu vyndala svrchní vrstvu a neschovala ji pod ní. Poslední, co mě k střihu bundy napadá je obousměrný hlavní zip a stahovací šňůrka na spodním lemu bundy, která mi už několikrát pomohla chránit moje záda před studeným větrem při čekání na východy slunce.
Po dvou letech co bundu pravidelně nosím a jednou za čas si jí nechám vyprat a vysušit v sušičce jsem zaznamenala jen pár vylézajících pírek a to rozhodně nejsem z těch, co by jí šetřili. Nosí batohy, brašny na foťák, matlá se kolem pasu ve spacáku, na dně batohu i v síťové kapse vně krosny. Po vyprání mě taky mile překvapilo, že před ním upatlaná žlutá je opět žlutá. Zkrátka a prostě její odolnost daleko předčí její cenu.
Na konec můžu říci, že po jejím zúžení v pase se mi stala věrným společníkem, který zahřeje a poslouží jako polštářek, kdykoli si vzpomenu. Mám takovou zkušenost s dámskou verzí, ale i na pánskou jsem z důvěryhodných zdrojů slyšela samou chválu. Hodně muziky za málo peněz. A pro dámy.. Na eshopu je k nalezení nyní ve dvou nových barvách: zeleno modrá a pastelově korálová. V pánské je to: elektrická modrá a cihlově oranžová (to tam opravdu píší a mě dost baví představa některých zamyšlených obličejů, jak asi vypadá elektricky modrá..taky jsem přemýšlela).
Takže pokud chcete ušetřit pár kaček na nové pláště a nemusíte mít nejdražší peří, tak je to skvělá volba. V příštím článku se podíváme na SPACÍ PYTEL MAKALU I LIGHT VELIKOST M SIMOND.
Cena
2.199,- Kč
Hmotnost
345 g
Materiál
800 CUIN
- 2.199,- Kč
- 345 g
- 800 CUIN
Moc fajn recenze. Tuto bundu vlastním také. Odzkoušena při – 5°C. Mám ji nově propalenou na dvou místech. Ale je to celkem snadno spravitelné a taky nebrečím. Je pro mě zachranou v různých situacích přesně, jak píšeš.
Děkuji za chválu. Dnes v noci mě zase hřála při spaní venku a nemůžu si jí vynachválit. A bylo kolem -5°C. 🙂
Čau Libčo, už jednou jsi mi mluvila z duše (report o spinkání na východě ČR) a teď to děláš zas! Dobrá práce, trefuješ hřebíky na hlavičky. Za mě „dekáč“ nejlepší money/value na trhu, pokud umíš nebo jsi ochotná dělat kompromis. Dokonce i kamarád ex-voják, zvyklý na nejvyšší standard, na čundry nosí výbavu z „dekáče“.
Tak ať nám slouží!
Ahoj, tak to jsem moc ráda!! 🙂 Jak říkáš. Když uděláš kompromis. Na naše podmínky je to ideální a ušetřené peníze dám raději za věci, které více využiju.
Měj se krásně!
Zrovna nedavno jsem se byl podivat osobne v „dekaci“ na panskou verzi a jak parametry na papire vypadaly suprove (za ty prachy), tak na prodejne visel nejaky hadr, totalne bez loftu 🙁 Rekl jsem si, ok, zrejme spatny kus. Bohuzel vsech cca 8ks, co tam meli, tak bylo stejnych 🙁 Diky tomu bych udavany loft (800cuin) neveril ani za mak, obzvlast u kachny… 😀
Ahoj Jirko, no to jistě nejsi první. Moje bunda naštěstí byla v pořádku, i když samozřejmě plnění s porovnáním s jinou péřovkou je trošku průhlednější. Pro moje použití stačí a až pojedu do větší zimy, mrknu po nějaké lepší. 🙂 Ale co zase vím o DKT, tak se po větším naléhání zabývají reklamacemi a připomínkami ze strany zákazníků. Snad tedy peří dají více lásky a péče, aby to stálo za to i lidem, co nechtějí dělat moc kompromisů 🙂