Dag Raška 21. 10. 2024

Dobře, uvedu název dnešního článku hned zpočátku na pravou míru, ať si nemyslíte, že testuji nějaký nový, super moderní, typ hmyzu. Není to hmyz. SilverAnt je název titanového nádobí, které se mi čirou náhodou dostalo do spárů na testování. A nahradilo na nějakou dobu, mé stářím již značně sešlé, titanové nádobíčko od Evernew. Hlavním důvodem pro náhradu, ale byl french press, který SilverAnt nabízí. Tomu jsem, jako milovník kávy, nemohl odolat.

Dobře, uvedu název dnešního článku hned zpočátku na pravou míru, ať si nemyslíte, že testuji nějaký nový, super moderní, typ hmyzu. Není to hmyz. SilverAnt je název titanového nádobí, které se mi čirou náhodou dostalo do spárů na testování. A nahradilo na nějakou dobu, mé stářím již značně sešlé, titanové nádobíčko od Evernew. Hlavním důvodem pro náhradu, ale byl french press, který SilverAnt nabízí. Tomu jsem, jako milovník kávy, nemohl odolat.

A když už jsem dostal tu možnost získat french press, tak jsem toho náležitě využil a objednal k tomu ještě lihový titanový vařič se závětřím, 350 ml hrnek s pokličkou, skládací lžíci a vidličko lžíci, vše také z titanu.

SilverAnt pochází z Velké Británie a zakladatel firmy začínal jako inženýr v leteckém průmyslu. Z této práce využil své bohaté znalosti titanu a jako milovník přírody a cestování se začal věnovat výrobě titanového outdoorového vybavení. Toť v kostce vše ke společnosti. A nyní se podíváme na jednotlivé kousky a začneme, jak jinak, něž french pressem.

A na rovinu, hned ze začátku musím říct, že je to nádherně funkční kousek. Celý french press váží 150 gramů, na výšku měří 15 cm a průměr má 7 cm. Jeho objem je krásných 500 ml, takže dost ranní kávy pro dvě osoby. Jen tak mimochodem, každý kousek vybavení přijde v praktickém látkovém obalu, což jsem využil. Zjistil jsem, že do hrnku se dá vložit konvice, okolo omotat závětří a vše, včetně vařiče, lžíce a mřížky, vložit do jednoho obalu. Asi je dost zbytečné vám popisovat, jak celý tento systém funguje. Že nemusím, že ne? Dobře, ale jenom v kostce, kdyby náhodou někdo nevěděl. Nalijete požadované množství vody, na vařiči (nemusí to být bezpodmínečně pouze lihový vařič) přivedete vodu téměř do bodu varu, nasypete vaši oblíbenou kávu, zamícháte, zakryjete pokličkou, necháte chvíli louhovat, pak jemně stlačíte píst s filtrem a máte hotovo. Nyní pár doporučení. Vodu nepřivádějte až do varu, použijte hrubě mletou kávu, nechte čtyři minuty louhovat, poté lžící zamíhejte a seberte z povrchu přebytečnou pěnu s lógrem a pak nechte opět čtyři minuty a teprve poté použijte sítko, ale nestlačujte. Pouze přelijte přes sítko a nechte si chutnat. To je jenom malý tip pro vás od Jamese Hoffmanna, který je uznávaným odborníkem na přípravu kávy a dokonce se stal i mistrem světa v roce 2007.

A tady bych psaní o french pressu mohl ukončit, ale neskončím. Já jsem šel trochu dál a jelikož jednou z vlastností titanu je, že nezachytává pachy, využívám french press i na vaření jídla, samozřejmě bez sítka. To dá přeci rozum. Zjistil jsem totiž, že poklička z 350 ml hrnku se dá použít i na samotný french press.

Teď trochu čísel. Jak dlouho a kolik lihu budete potřebovat na půl litru kávy? Dle mého měření to vyšlo následovně. Půl litru vody se uvedlo do varu za přibližně sedm minut a spotřeboval jsem cca 25 ml lihu a to je za mě poměrně dost slušné. Samozřejmě záleží na venkovních podmínkách a vůbec nejhorší to je v zimě, pokud jsou totiž teploty pod bodem mrazu, tak se i líh velice špatně zapaluje. Výrobce uvádí, že lze použít i pevný líh nebo benzín. S benzínem budu souhlasit. U pevného lihu jsem na pochybách. U svého úplně prvního lihového vařiče jsem tabletu použil jednou a zničil jsem ho. Zbytky lihu totiž ucpaly otvory na dně vařiče a tak část vnějších otvorů po obvodu vůbec nehořela a mně nezbylo nic jiného, než koupit vařič nový.

A tím se dostávám k vařiči. Je to vařič standardní konstrukce, tak jak je známe. Po obvodu má dvě řady hořáků (dírek), jednu výš a druhou níž. Uvnitř jsou rysky s vyznačeným objemem, které ale moc nepoužívám a líh dávkuji od oka. Co je parádní, tak to je závětří. Lehké, dostatečně vysoké, dole vybaveno otvory pro přívod vzduchu. Jednoduchá montáž, kdy spojíte protilehlé strany pomocí nýtku a máte hotovo. Vlastně nemáte, ještě musíte na závětří položit křížový stojan a teď můžete vařit.

Dalším vybavením je hrnek o objemu 350 ml. Není ničím zvláštní. Vlastně je. Ve výbavě má pokličku, která je vybavena otvory na slévání. A to se mi hodí, protože mé stravovací návyky nejsou zrovna vzorové a koupím si občas čínské nudle, ale nemám moc rád tu polévku, takže vodu v pohodě sliji. No a pokud máte rádi sypaný čaj, tak lze taky použít, ale to pak potřebujete ještě jeden hrnek.

Posledními dvěmi kousky jsou…lžíce a vidličkolžíce. Jedna normální a jedna skládací. Co k nim asi tak mohu napsat…no slouží k jídlu…jsou lehké…a ta neskládací má na svém konci otvírák na láhve. Ještě něco? Asi už nic.

Přemýšlím zda jsem ještě na něco zapomněl, ale nic mě nenapadá. Snad jen ještě váhy a ceny.

Frech press stojí 2.399,- a je tím nejdražším kouskem, ale jako milovník kávy do něj rád investuji. Prostě káva je pro mě důležitá a přes to vlak nejede. Celková váha je 150 g.

Vařič, a to komplet se závětřím a křížovým stojanem, vám z kapsy vezme 1.099,- Kč. Váha vařiče je 41 gramů, závětří váží 35 a křížový stojan 29 gramů. Kompletní váhu si prosím sečtěte.

Hrnek s pokličkou je za 579,- Kč při váze 69 g.

Skládací lžíce stojí 369,- Kč a váží 17 g a neskládací, ale s otvírákem je za 399,- a váží 14 g.

Každý kousek je zabalen v praktickém obalu.

SilverAnt teď na nějakou dobu určitě nahradí mé současné vaření a tím hlavním důvodem je…KAFE!

Pokud vám v článku cokoliv chybí, prosím pište mi do komentářů a pokud budu znát odpověď, milerád odpovím.

Pozitiva
  • váha
  • cenově dostupné
  • funkčnost
Negativa
  • vyšší cena french pressu

Cena
2.399,- Kč

Hmotnost
150 g

Rozměry
15 x 7 cm

Materiál
Titan

SHARE
  • 2.399,- Kč
  • 150 g
  • 15 x 7 cm
  • Titan

support:
inzerce inzerce