Jan Žďánský 5. 8. 2019

Liběchovská příčka je trasa podél stejnojmenné vnitrozemské linie československého opevnění. Prochází krajinou Kokořínska a Máchova kraje až k Lužickým horám, mezi Liběchovem u Mělníka a Chrastavou. Její začátek a konec ohraničují břehy Lužické Nisy a Labe.

Liběchovská příčka je trasa podél stejnojmenné vnitrozemské linie československého opevnění. Prochází krajinou Kokořínska a Máchova kraje až k Lužickým horám, mezi Liběchovem u Mělníka a Chrastavou. Její začátek a konec ohraničují břehy Lužické Nisy a Labe.

Tato linie opevnění měla navazovat na tzv. Pražskou čáru a měla být posledním záchytným bodem před Prahou, pokud by nepřítel prošel přes obrannou linii na hranicích. Její výstavba se však do podzimu 1938 nestihla dokončit. Původně bylo v plánu postavit 558 lehkých “řopíků” a 37 těžkých pěchotních srubů. Z těžkého opevnění se ale nepostavilo nic a z toho lehkého asi 75%. Po odstoupení pohraničí se celá linie ocitla na německém území a mnoho z postavených “bunkrů” bylo zničeno. I tak se jich ale dochoval dostatečný počet na to, aby se z mapy dala vyčíst celá trasa obrané příčky. Po té, co jsem celou cestu absolvoval, považuji za zcela neuvěřitelné, že zaměření trasy pro výstavbu trvalo pouhé dva dny a že těch několik set objektů se stihlo postavit za tři měsíce. Mnoho detailů a zajímavých informací se dočtete ZDE.

ŘOPÍK – Lehké opevnění vzor 37 (dobově lehké opevnění nového typu) je železobetonová pevnůstka lehkého opevnění budovaného v rámci výstavby československého opevnění. Lidové označení „řopík“ vzniklo již v druhé polovině třicátých let podle zkratky ŘOP (Ředitelství opevňovacích prací). ŘOP výstavbu řídilo a zadávalo externím stavebním firmám.  Zdroj: Wikipedie

Jako začátek doporučuji zvolit Chrastavu, protože hned v plné síle vystartujete na největší kopec celé trasy a to nejhorší tak budete mít vlastně brzy za sebou. Z Liberce tímto směrem jezdí německý vlak, takže spoj na webu ČD bohužel nenajdete. Musíte použít IDOS. Vzhledem k umístění bunkrů jsem považoval za nejlepší start zastávku Andělská hora, ze které jsou první řopíky takřka nadosah. Ale poté, co se mi ztratily všechny cesty a musel jsem se s kolem na rameni drápat kolmo vzhůru skrz les a hledat jiné použitelné pěšiny, jsem to přehodnotil a přesunul začátek trasy do Chrastavy. Nicméně pokud snesete trochu toho trápení, tak právě zde je prostor pro váš start a vylepšení trasy.

Vojenské bunkry mezi skalami Kokořínska byl ten bizarní úkaz, který mě přivedl na celou myšlenku této trasy. Pátrání po jejich významu mě přivedlo k vnitrozemským obranným liniím, protože do té doby mi jejich výskyt právě zde nedával smysl. Kokořínsko nabízí desítky kilometrů lesních cest v obklopení pískovcových skal a trasa Liběchovské příčky není výjimkou. Ba co víc, mezi obcemi Tupadly a Želízy jsou v její těsné blízkosti do skal vytesány jedny z největších zajímavostí kraje.

Vzdálenost
97 km

Převýšení
1410 m

Obtížnost
3 z 5

Dny
2

SHARE
  • 97 km
  • 2

support: