S výběrem bikepackingového vybavení je to zatím v České republice mizérie. Něco málo tu již máme, ale o nabídce, jaka je za mořem, si můžeme prozatím nechat jen zdát. Navíc s nynějšími sazbami za dovoz zboží z USA pro nás zůstávají americké eshopy zapovězené.
Při jednom z mých internetových lovů jsem narazil na další malou vlaštovku mezi podsedlovými brašnami. Tedy vlastně velkou, protože brašna rakouského výrobce KTM mě zaujala především svým objemem. K mému velkému štěstí jsem měl možnost jí vyzkoušet a tak se mohu podělit o pár poznatků.
Podsedlová brašna KTM Tour XL nabízí rekordní objem 18l a to za vpravdě nevídanou cenu. Je vyrobena z kombinace tvrdého, těžkého polyesteru a PVC. Hned, jak jsem jí vytáhl z krabice, mě překvapila robustnost a hmotnost. Ta jde přeci jenom ruku v ruce s velikostí. Oněch 18 litů už totiž udělá pořádný kokon pod zadkem. Konstrukce se drží osvědčeného standardu. Jeden popruh se suchým zipem obepíná sedlovku a další dva fixují brašnu k sedlu. Díky plastovým přezkám zabere montáž i demontáž pouhý okamžik. Právě u popruhů, kterými se přitahuje brašna k sedlu, konstruktéři dost zariskovali kombinací materiálů. V nejnamáhanější části drží celou váhu jakési podlouhlé oko z PVC na kterém jsou přišité přezky. Toto řešení mi připadá dost nešťastné a nebudí vůbec důvěru.
Na druhou stranu je pravda, že právě s ohledem na tuto část jsem zkoušel několik lesních sjezdů v plné rychlosti, skoky přes kořeny a hrboly, kamenité cesty a všemožné „drncáky“, abych uchycení dohnal na limit a k žádnému poškození nedošlo. Nylon, ze kterého je vyroben zbytek těla, má velice dobrou voděodolnost. Brašna mohla být prakticky nepromokavá. Píši „mohla být“, protože nepromokavost úplně zabíjejí nepodlepené švy, kterými dovnitř nateče celkem snadno. Celkově bych si švy představoval pevnější, utaženější a především dvojité.
Na vrchu brašny je dostatečně dlouhý, stahovatelný gumicuk, pod který se s přehledem vejde bunda do deště i pantofle. O kousek dál jsou ještě dva reflexní proužky, ty ale v praxi nejsou moc vidět. To,co mi zde opravdu chybí, je nějaké poutko na světlo. Jelikož jsem s brašnou jezdil koncem února, kdy jsou dny ještě krátké, možnost přidělat na ni světlo bych uvítal.
S balením a následnou kompresí věcí pomáhá vnitřní kompresní popruh. Díky tomu jsem celý obsah pevně stlačil do špičky a následně zbytek brašny snadno zaroloval a uzamkl. Tuto funkci oceňuji především proto, že většinu obsahu brašny mohu na pevno zafixovat, navrch pak uložit např. péřovku, kterou pak mohu kdykoliv vytáhnout aniž by se mi uvolnily ostatní věci uvnitř.
Ktm Tour Xl nabízí za velice rozumné peníze solidní základ pro vstup do bikepackingu. Na opravdu drsné použití v tvrdém terénu to ale není to pravé. Její místo vidím na zpevněných cestách a pohodových výletech.
- objem
- cena
- vnitřní popruh
- nepodlepené švy
- chybí uchycení pro světlo
Cena
900|Kč
- 900|Kč
Brašnu mám teď přesně 2 roky a jsem s ní spokojený, byť tu jsou věci, které bych vytknul. Především to jsou v článku zmiňované švy. Ani mi nevadí, že dovnitř trochu vody nateče (na „normální“ déšť to není tak hrozné a v šíleným slejváku většinou nejezdím (a i to se dá částečně řešit tak, že celou brašnu, již upnutou na kole, obalím pytlem na odpadky :-D). Problém vidím v tom, že při častějším sundavání a nandavání brašny ty švy trošku přestávají držet, mi přijde. To utahování a povolování, při těžším nákladu, brašně dává zabrat. :-/ Ale snad ještě chvíli vydrží… Jinak verze brašny, kterou mám já, už má v zadní části několik poutek, kam se dá právě uchytit světlo apod. 🙂
Spíš ale přemýšlím do budoucna, kdybych si kupoval jinou, lepší brašnu… Najdu něco v podobné nebo i větší velikosti? Na těch 18 litrů jsem si docela zvykl. 🙂 Vím, že Apidura má podsedlovku o objemu 17 litrů. Jsou i jiné možnosti?
Určitě je více možností brašny takového objemu. Záleží na tom kolik cheš investovat do pořízení brašny. Mezi výrobce podobného objemu patří kromě Apidury i Acepac, Revelate a další. Dobrou ruku při výběru.