Vichr zmítá naším stanem sem a tam a my víme, že zbytek noci na tomhle místě nepřipadá v úvahu. Zdeněk se snaží vylézt ven, ale nejde to, chytla ho křeč do obou nohou zároveň – nic podobného se mu nikdy nestalo. Další poryv už příbytek nevydržel, vylétl jeden z kolíků a stavba šla k zemi. Fajn zakončení dne plného prudkých kopců, vyčerpání a defektů. Musíme rychle balit, což je v té vichřici a tmě docela problém, a zkusit najít jiné stanoviště. Co to je? Jaktože zničeho nic začalo tak strašně fučet? Snad máme všechno, sedáme v “pyžamech” na kola a doufáme, že rychle najdeme něco za větrem.
Text a foto: Iva a Zdeněk
Za celý den jsme takové místo neviděli, všude jen holá pole nebo skály. Potmě dojedeme k benzínové pumpě, ptáme se, jestli by nás tam nenechali. Nenechali, máme jet jinam. Zvládneme ještě pár kilometrů, když narazíme na asi léta opuštěnou benzínku. Za tou by to snad šlo. Už jsme ve městě Jermuk, ale moc dalších možností nemáme. Divíme se, že na nás nikdo nepřišel, světlo z čelovek musí být vidět hrozně daleko. Stan stojí, vítr fouká z kryté strany, do rána tu snad přečkáme. Pár hodin to šlo, ale pak se vichr otočil. Jeden poryv nám vytrhl kolík a my jej ráno v tom rumišti asi hodinu hledali. Nakonec jsme jej našli. Dneska jsem toho moc nenaspali. Nechápeme, co se děje. Za celou cestu jsme se v noci nemuseli stěhovat ani jednou a teď dvakrát během dvou nocí. Vítr přichází netušeně a s nečekanou razancí. Navíc se obvykle není kde ukrýt. V Arménii jsme necelé dva týdny a zatím tu každý den dostáváme strašnou čočku. Protivítr, zima, déšť a všude ukrutně prudké kopce. Přitom když jsme přijeli, nic nenasvědčovalo tomu, jak tu dostaneme zabrat.
Do Arménie jsme se z Gruzie vydali jenom proto, že jako jediná ze sousedních zemí přijímala turisty. Sice to pro nás tehdy byla slepá ulička, mohli jsme jen zpátky do Gruzie, ale i tak to pro nás byla záchrana. Cestou do Arménie jsme mohli oddálit návrat do Evropy. Přesto jsme byli jediní z “naší party cykloturistů”, kdo se sem dolů pustil. Ostatní se obrátili. A přitom je tu tak hezky. Každý den se sice zmítáme na pokraji vyčerpání, dávají se do nás křeče a jezdíme mnohem míň kilometrů než dřív, zato nevycházíme z údivu – krásné hory, údolí kolem řek, domy, které jsme nikde jinde neviděli, vozový park poskládaný ze starých žigulíků, ruských náklaďáků a moderních SUV. Jako bychom se ocitli v jiném časoprostoru.
Další naše cesty vedly přes Vanadzor k Sevanu, největšímu jezeru Kavkazu. Původní plán zněl: mrkneme do Sevanu, zajedeme do Jerevanu a pojedeme zpátky přes Gruzii do Turecka. Zima se blíží a té se chceme vyhnout. Jenže nás Arménie opravdu okouzlila a chtěli jsme vidět víc. Rozhodli jsme se objet Sevan kolem dokola, což byl dvoudenní 200kilometrový výlet, a vydat se přes Jermuk směrem na jih až ke klášteru Tatev. A pak teprve do Jerevanu a zpátky. Na mapě cesta vypadá docela snadno, ale realita je jiná. Na 40 mm pláštích, s naším nákladem a v podmínkách, které vládly, prakticky nešla ujet. Okruh kolem jezera Sevan je snad jediný v celé Arménii po rovině. Hory se tyčí všude kolem, ale cesta vede mezi nimi – měl to být odpočinkový výlet.
Jenže hlavně první den foukalo proti tak strašně, že jsme měli co dělat udržet se na kole. Párkrát jsme skončili mimo silnici. Se spaním jsme měli štěstí – příhodné místo jsme hledali asi 20 kilometrů, ale nakonec jsme se upíchli mezi stromy, kde zas tak nefoukalo. Teploty padaly k nule a sprchovat se ledovou vodou z horského potůčku nás stálo řádně přemáhání. Postupně se z toho ale stala norma. Zachránilo nás až ráno sluníčko. Když začalo hřát, najednou ta snídaně chutnala úplně jinak. Nakonec se ukázalo, že jsme měli se spaním štěstí, kousek od nás byla skládka, kterou si hlídala početná psí smečka. Hafani nás neviděli rádi a my museli po dlouhé době použít odpuzovač psů. Málem jsme se upípali, ale přežili jsme bez úhony. Zbytek cesty kolem jezera proběhl bez problémů. Prohlíželi jsme si vodu, rozpadlé kempy a ploty vyrobené z vraků aut a užívali si sluníčko. Přesto jsme toho na konci dne měli už plné tretry a chtěli jsme zakotvit v jednou z opuštěných kempů. Dokonce jsme psali sms na telefonní číslo, jestli to nevadí, ale pak přišel nějaký cizí pán a vyprovodil nás. Neměli jsme sílu zkoušet štěstí jinde, tak jsme jeli do města stanovat na zahradu do guesthausu. Jenže v noci byla hrozná zima a pršelo a my se moc nevyspali. Udělali jsme tedy zásadní rozhodnutí – dáme si pár dní pauzu v hotelu. Jsme promrzlí a unavení. Zasloužíme si to. Vybrali jsme hotel za městem, kde prý strašně dobře vaří a dělají velké snídaně. Neprohloupili jsme. Snídaně byly tak obří, že jsme je dokonce nemohli sníst. Nic takového se nám ještě nestalo, nedojíst snídani. V rámci rekondičního pobytu v hotelu jsme se snažili vykoumat, co s námi bude dál. Hlavně Zdeněk se rozvášnil a postupně nás poslal kolem celého světa. Chvíli jsme letěli do USA, chvíli do karantény do Thajska, chvíli jsme se vraceli do Turecka a nakonec jsme měli letět do Peru. Dobře, to by šlo, plán máme. Teď docvakneme Arménii, další kroky podnikneme pak.
Cesta do Jerevanu proběhla prakticky bez komplikací, začali jsme se pohybovat v nižších nadmořských výškách, kde bylo výrazně tepleji, užívali si výhledy na impozantní Ararat a navíc jsme dostali zprávu, že by brzy mohl otevřít Írán, a to bychom mohli pokračovat v cestě a nemuseli bychom nikam letět. To by byla páráda. Ale oficiálně ještě nikdo žádné datum nesdělil.
Vzdálenost
1 602 km
Převýšení
27 505 m
Obtížnost
5 z 5
Dny
60 dní
- 1 602 km
- 27 505 m
- 5 z 5
- 60 dní
Tak to je tedy opravdu strašné :-). Jestli se jednu vrátíte domů, budete už jen zbytek života jezdit okolo hranic, jako veverky v bubnu :-).
Každopádně moc pěkný počtení. Těším se na další díl.