Gripy Ergon jsou ve světě cykloturistiky dobře známé. Na každé druhé fotografii zámořských bikepackerů uvidíte na řidítkách nějakou verzi ergonockých gripů od Ergonu a to určitě není náhoda.
Verze Bikork je zelenější verzí kaučukových GPjedniček. V plastovém jádru je 20% přírodních vláken (čti trávy), samotná rukojeť obsahuje 40% portugalského korku v bio kvalitě a svorka je vyrobena ze 100% recyklovaného hliníku. Korek je od přírody hypoalergení a antibakteriální, takže by měl vyhovovat úplně každému. Vyrábějí se ve dvou velikostech S a L. Z mé zkušenosti je Lko pro opravdu velkou ruku (vel. 10 a víc), proto předpokládám, že většině lidí bude vyhovovat spíš Sko.
Montáž gripu už nemůže být jednodušší. Stáčí nasadit, utáhnout jeden šroub a hotovo. Zpočátku jsem měl obavy, jestli to není málo a nebudou se gripy protáčet, ale oni v Ergonu nejsou žádní hlupáci, takže se mi ani při velké snaze nepodařilo gripy protočit. Utahovací objímka z recyklovaného hliníku je dostatečně široká a nerezová M5 na imbus jí přitáhne více než dostatečnou silou na to, aby se ani při surovější jízdě nepohnuly.
Nastavení do ideální polohy vyžaduje několik pokusů. Mě nejlépe sedí, když je opěrka dlaně natočená mírně nahoru. Směrem dolů byste jí mít nikdy neměli, protože pak se ztrácí ona ergonomie úchopu, kterou v zápěstí rychle pocítíte. Takže s nastavením začínejte z vodorovné polohy směrem vzhůru. Zpočátku jsem měl problém i s vhodným umístěním dlaně. Jsem naučený držet řidítka úplně na konci a to u GPček nefungovalo. Opora pro dlaň se tak dostává jinam, než má být a ergonomie opět tak úplně nefunguje. Úchop je na rukojeti nutné vystředit, pak její tvar sedne do ruky jak má. Kvůli tomu jsem musel ještě posunout brzdy a řazení, které jsem měl v tu chvíli moc blízko. Takže jestli vám hned na poprvé nebudou nové gripy vyhovovat, nezoufejte. Chce to si s tím jen trochu pohrát.
Opora, kterou Ergony při jízdě nabízejí, se špatně přirovnává, protože je specifická právě pro Ergon. Při úplně prvním úchopu mě hned napadlo, že je to jak opřít se dlaněmi o stůl (v dobrém slova smyslu). Ruka je gripem doslova vyplněná a rozložení tlaku dodává obrovský pocit pohodlí. Ergon tvrdí, že právě díky lepšímu rozložení tlaku se eliminují chronické problémy s bolestmi kloubů a měkkých tkání. Mně se naštěstí takové problémy zatím vyhýbají, takže nedokážu objektivně posoudit změnu k lepšímu. Ale vzhledem k tomu, jak se mi gripy drží, by to dávalo smysl. Z úchopu je jasně cítit, že GP1 jsou touringová záležitost pro dlouhou klidnou jízdu. Absolvoval jsem s nimi řadu dlouhých přejezdů i technické bikepackingové trasy a jistota mi nikde nechyběla. Až při déle trvajícím ostřejším nasazení a větší technické náročnosti bylo cítit, že mám ruku moc otevřenou a necítil jsem se za řídítky moc dobře. Pro tyto účely bude určitě vhodnější menší velikost S. Naopak při dlouhých nudných přesunech jsem velice uvítal šířku gripu, která dovoluje změnu pozice a vytočení ruky do strany jako při úchopu za rohy. Vzhledem k tomu, že jezdím bez rukavic, mohu spolehlivě říct, že i zpocené ruce drží na korku dobře a nikam nekloužou. Jen v opravdu horkých dnech mi trochu vadila gumová mřížka vytlačená do dlaně a jistá “ulepenost” gripu daná nulovou nasákavostí.
Velice mile mě překvapila trvanlivost. Měl jsem trochu obavy, jestli měkčí korková směs nebude mít tendenci drolit se, ale k tomu vůbec nedošlo. S gripy jsem najel kolem 2000 kilometrů a není na nich vidět jediná známka opotřebení. Samozřejmě, že hliníková svorka získala řadu šrámů a elegantní nápis GP1 je z ní pryč, ale korek jen trochu ztmavnul a rukojeť jako taková je stejná, jako byla na jaře. To je vzhledem k vyšší pořizovací ceně potěšující, protože jak je vidět, nejedná se o krátkodobou investici a GP jedničky s vámi nějaký kus světa uvidí.
- pohodlí
- trvanlivost
- retro vzhled
- rychlá montáž
- delší hledání ideální pozice
- horší tlumení jemných vibrací
- (ve srovnání s ESI Extra Chunky které jsem jezdil před Ergony)
Cena
1199Kč
Hmotnost
200g
Materiál
korek
Diskuze