Péřový quilt dokáže ušetřit spoustu místa i váhy v brašnách a přitom zachová velkou míru pohodlí.
Co je quilt?
Váhal jsem, zda je nutné vysvětlovat, co to vlastně quilt je, ale nemohu si to odpustit. Přesto, že nadšenci do ultra lehkého vybavení již určitě vědí, věřím, že pro spoustu z Vás to bude novinka. Velmi krátce quilt je spacák, ze kterého bylo odstraněno vše, co není životně důležité. Základní myšlenka vychází z toho, že část spacího pytle, na které ležíte, ztrácí stlačením své izolační schopnosti a proto není nutná. To není vše. Zip, kapuci, vnitřní límec, to u quiltu také nenajdete. Díky odstranění těchto částí je výsledný quilt extrémně lehký a kompaktní. Bez zipu si horní polovina zachovává široký obvod v ramenou zatím co spodní půlka je uzavřená jako u mumie. To, co je pro použití quiltu zásadní, je karimatka. S tou by měl totiž tvořit dokonalý celek. Aby se docílilo isolačních vlastností, spojuje se quilt na pevno s karimatkou. Čím bude mít karimatka vyšší tepelný odpor, tím lépe pro vás. Na českém trhu se quiltům zatím nevěnuje žádná pozornost. Proto jsou možnosti výběru dost omezené. Jedna z nich je polský Cumulus.
Cumulus v Polsku platí za specialistu na péřové výrobky. Není divu po 27 letech existence. Jejich Quilt 250 zařazují jako dvousezónní s komfortní teplotou 4°C. Jak vás patrně napadlo, číslo v názvu znamená hmotnost péřové náplně. O kvalitě peří nemůže být sporu. Polské husí peří je považováno za světovou špičku. Plnivost 850 cuin potvrzuje, že nejde o žádnou ošizenou deku. Konstrukci tvoří klasické H komory s nezávislým plněním horní a spodní části. Celý quilt je ušitý z Pertexu Quantum, který zcela opanoval svět ultra lehkých spacáků. Quantum je neuvěřitelně lehká a měkká textilie, která navíc skvěle odolává průniku peří. Za zmínku stojí i výborná prodyšnost a odolnost. V Cumulusu jsou si Pertexem dokonce tak jistí, že na quilt dávají záruku 10 let!
Jak funguje?
Jak jsem psal výše, aby z quiltu neunikalo teplo ven, spojuje se s karimatkou. Různí výrobci používají různá řešení. Cumulus k upevnění na karimatku využívá kulaté 3mm gumičky. Na otevřené části quiltu jsou po stranách tři poutka, kterými procházejí tři samostatné gumy. Dvě dlouhé s brzdou pro zmenšení obvodu a jedna krátká na uzel. Tu je možné vyměnit za další dlouhou s brzdou, která je součástí balení. Každá z gum se pak překříží tak, aby se quilt uzavřel a navléknou se na karimatku. Při spaní se tak mezera pod vámi neustále zatahuje a eliminuje úniky, či průvan. Takový je návod přímo od Cumulusu. Při teplejších nocích pak není nutné gumy křížit a užijete si tak více svobody z prostoru, aniž byste se skutáleli z karimatky.
Praxe na trase
Dvěstěpadesátka mě odzbrojila minimálním objemem a řekl bych až směšnou hmotností. V kompresním obalu se dá stlačit na rozměry 14×18 cm (průměr/výška) což je v reálu jen o trochu větší než litrová Nalgenka. I s obalem pak digitální váha ukázala 482g! Kvalita zpracování je skutečně na perfektní úrovni. Popravdě jsem cítil trochu ostych k polskému výrobku, ale sypu si popel na hlavu, protože ten vůbec není na místě. Quilt používám s nafukovací karimatkou Sea To Summit UL Insulate, která má dostatečný tepelný odpor na to, aby vše fungovalo tak jak má. Tato kombinace stlačila hmotnost celého spacího systému pod jedno kilo!
Asi nejnáročnější operací je montáž quiltu na karimatku. Změť gum působí zprvu chaoticky a uživatelsky nevlídně. Stačí si ale na světle celý proces třikrát, čtyřikrát vyzkoušet a vše se výrazně urychlí. Po letech spaní ve spacáku je trochu nezvyk, že do quiltu se leze jako do nory. Pěkně se po nohách nasoukat až na konec. Když pak u táboráku vypijete pět piv, je dobré mít už naučený grif, jak z pod „peřiny“ rychle vyklouznout…
Cumulus má i stahování kolem krku, aby se co nejvíce zamezilo únikům. To se ovládá velice snadno i potmě, stejně jako u tradičních spacích pytlů. U krku ale ochrana končí, takže kulicha mějte po ruce. Pokud nejste klidný spáč, který večer usne na zádech a ráno se tak i probudí, budete si muset v chladných nocích otvor pod sebou trochu rovnat. Spal jsem týden v limitních teplotách a to po celodenním šlapání, kdy člověk snáší chlad podstatně hůř. Při změně pozice jsem si musel quilt vždy poctivě srovnat, aby mi do něj nefouklo. Pro upřesnění mám na mysli teploty 0°C až 2°C a to je, jak jsem si na vlastní kůži vyzkoušel, opravdu limit. Při těchto teplotách se s vhodným „pyžamem“ dá vyspat, nicméně za dvousezónní považuji teploty od 7 stupňů výš.
V tu chvíli je spaní ve dvěstěpadesátce výrazně příjemnější a radostnější. Když se kotvící gumy jen navléknou na karimatku a nekříží se, vznikne prostorný budoár, ve kterém je dostatek prostoru pro pohyb. Oproti ultralehkým spacákům, které bývají šité dost na tělo, se v quiltu bez problémů otočíte na druhý bok. A protože je po stranách spojený s karimatkou, neodkutálíte se pryč. Pak už nezbývá nic jiného, než se radovat z toho, jak dobře se můžete vyspat v něčem tak lehkém.
Ke quiltu si asi každý musí dojít svou cestou. Netvrdím, že musí vyhovovat každému. Ušetřená hmotnost a objem je však tak markantní, že nutí k zamyšlení.
K nezávislému testu nám Cumulus Quilt 250 poskytli za zvýhodněnou cenu v obchodě Pod 7 kilo.
- extrémně nízká hmotnost
- minimální objem
- jednoduchá konstrukce
- polské peří 850 cuin
- náročnější udržení tepla v limitu
Cena
5490Kč
Hmotnost
480g
Rozměry
14x18cm
- 5490Kč
- 480g
- 14x18cm
Diskuze