V Brooksu nelení a nadále rozšiřují svou cestovatelskou řadu brašen Scape. Kromě toho, že přidali další barvu, všechny brašny jsou nyní k dostání i v černé, přibyly i nějaké nové kousky.
Malá rámová brašna, o které jsem psal v první recenzi Brooks Scape, získala větší sestru, která vyplní podstatně větší plochu rámového trojúhelníku. Ještě více úložného prostoru do kokpitu přinášejí nové litrové pytlíky Feed Pouch. Kromě těchto dvou přírůstků jsem od Azubu dostal na přezkoumání další dvě menší brašny, které jsou součástí řady Scape od jejího vzniku.
Jak je vidět na fotografiích jedná se o vskutku minimalistické kombo, které nevypadá na dlouhé cestování. Ale záměrně jsem si tento test naplánoval na jaro, kdy jsem vyprahnutý po zimě vyhlížel delší dny a těšil se na první dlouhé vyjížďky. Na celodenní jarní jízdy, při kterých je ráno ještě zima a odpoledne už dokáže být pěkné teplo, se trochu víc místa na extra vrstvy hodilo. I když mým záměrem bylo podívat se na jednotlivé brašny zvlášť, dokážu si představit, že na cestu s předem zařízeným ubytováním je kapacita takové soupravy zcela dostatečná a kolo by přitom zůstalo opravdu lehké a rychlé.
Scape Full Frame Bag (18x29x6cm, 390g, 3090Kč)
Velká rámová brašna Full Fram Bag je skutečně jen zvětšenou verzí menšího Frame Bagu. Kromě většího objemu nemá nic navíc, ale naštěstí také o nic nepřišla. Celková délka je o 2cm delší, tedy 48cm a vnitřní objem činí 8 litrů. K montáži slouží sada identických hypalonových velcro popruhů, které mají své pevné místo a nedají se tak libovolně přemisťovat. Pouze na vrchní straně za představcem jsou k dispozici dvě montážní oka.
Brašna je jednokomorová. Uvnitř je na levé straně malá kapsa na cennosti a v přední části také výstup pro kabel, či hadičku camelbagu. Nechybí ani vnitřní suchý zip, který pomáhá udržet štíhlý tvar v kritických chvílích po nákupech. Na vnější pravé straně pod hlavním zipem je ještě jedna nepromokavá plochá kapsa. Ideálně na placaté drobnosti.
U menší verze rámovky jsem si trochu postěžoval, že krycí léga zipu se odchlipuje a volné kraťasy každou chvíli zavadí. To se u Full Framu neděje. Předpokládám, že je to tím, že velká brašna nemá tendenci se vyboulit do stran jako nízké rámovky.
Scape Feed Pouch (10x16cm, 106g, 1290Kč)
Oblíbené, svačinářské pytlíky nemohly mezi bikepackingovými brašnami chybět. Scape Feed Pouch má vše, co má taková brašna mít. Dostatečný průměr pro velkou ruku, vnější síťku na obaly, či jiné titěrnosti a rychlý přístup. S objemem 1L s přehledem pojme litrovou Nalgenku, foťák nebo hromadu sušenek. Proti ostatním brašnám Scape není Feed Pouch svařovaný, ale šitý. Vzhledem ke konstrukci a účelu je to asi pochopitelné. I tak si ale díky použitému materiálu udržuje vysokou voděodolnost i tvar. Upevňuje se klasicky dvěma velcro popruhy k řidítkům a představci. Ke stabilizaci se dá použít ještě další snadno odnímatelný popruh k vidlici. Osobně bych řekl, že to ani není nutné, protože sám jsem si vystačil jen s upnutím v kokpitu a obě brašny fungovaly parádně.
Trochu mi připadá, že ohledně síťované kapsy vyhrál design nad praktičností. Čistá čelní strana s reflexním logem vypadá elegantně, ale způsobuje, že dvě třetiny síťovky jsou vždy blokované představcem a řidítky. Díky tomu zůstává její potenciál celkem nevyužitý. Výborně funguje horní zavírání, respektive otevírání brašny. Velké poutko na prst se dá za jízdy snadno uchopit a zatáhnout, aby se vstup otevřel. Následným zatáhnutím za gumičku se vstup opět uzavře. Zjistil jsem, že k dokonalému uzavření je potřeba zatáhnout za každou gumičku zvlášť, aby se brzda dotáhla až na konec.
Scape Saddle Roll Bag (32x10cm, 75g, 1290Kč)
Saddle Roll je pro bikepacking miniaturní, ovšem pro denní jízdy velkorysá brašna pod sedlo, která pojme spoustu servisního náčiní a nejspíš i něco navíc. Naprosto jednoduchý design kuželového tvaru dobře pasuje pod sedlo a nikde nevyčnívá. K ližinám se montuje standardně pomocí dvou popruhů s přezkami a k sedlovce ještě jedním hypalonovým velcro popruhem. K délce popruhů bych měl asi jedinou výtku, protože ty s přezkou mi připadají až zbytečně dlouhé. Díky tomu se mi nepodařilo brašnu přitáhnout k ližinám tak, aby se ani nehnula. Na hrubém povrchu tak může být slyšet, že má brašna miniaturní prostor k pohybu. Všiml jsem si toho až na polňačkách, protože na silnici je to bez výhrad.
Rolovací zavírání a svařovaná konstrukce působí bytelně a spolehlivě. Voda se dovnitř nemá šanci dostat. Díky rolovaní je velikost brašny flexibilní a dá se tak snadno zmenšit, pokud to vyžaduje situace.
Scape Handlebar Pouch (25×12 cm, 140g, 1790Kč)
Handlebar Pouch je klasický případ malé, tak trochu “gravel specific” brašny na řidítka. Jednoduchý válec s čelním nepromokavým zipem má uvnitř dvě pěnové výztuhy, díky kterým drží brašna tvar, i když je prázdná. K jistému prověšení dojde když dovnitř dáte jednu těžkou věc, např foťák. Na vnější straně jsou kromě reflexního loga také poutka pro upevnění světla, či další brašny. Upínací systém je stejný, jako u velké brašny, respektive harnessu Handlebar roll (ke kterému se dá mimochodem připnout jako přídavná brašna). Tedy dva nylonové popruhy s hliníkovou přezkou pro upnutí k řidítkům a jeden stabilizační popruh k hlavové trubce. Ten sice nepokládám za nutný, ale mě například pomohl zkrotit celkem vzpurné bowdeny pod řidítky.
Na Scape Handlebar Pouch jsem byl docela zvědavý. Je to první brašna tohoto typu, kterou jsem používal, ale již delší dobu jsem po nějakém “burritu” pokukoval. Do beranů je to podle mého vynikající věc. Své místo si jistě najde i na biku, ale na rovné tyči většinou není takový boj o místo jako mezi oblouky. V Brooksu se rozhodli pro větší objem a tak je Handlebar Pouch se svými 3L na objemnější straně spektra. Pro denní vyjížďky je to celkem velkorysý objem, který pojme i lehkou zateplovací bundu a pár dalších drobností, pokud je třeba.
Celkem mě překvapila volba upínacích popruhů. Hliníkové přezky sice patří ke Scape stylu, ale měl jsem trochu obavu, že pokud nebude brašna plně zatížená, bude se popruh v přezce povolovat. Čekal bych spíš velcro popruh. Ale během jízdy se ukázalo, že ani na šotolinových cestách se popruh neuvolňuje. Poněkud zbytečná se ukázala krycí léga nepromokavého zipu, která plní svou ochrannou funkci jen při odpočinku. Během jízdy jí totiž tlak vzduchu otáčí vzhůru.
Přestože brašny Brooks Scape mají veškeré moderní technologie jako bezešvé svařování, vodotěsné zipy atd, jejich design zůstává věrný anglické tradici a klasice. Jistě to není ten správný šálek čaje pro každého, ale pokud člověk alespoň trošku tíhne k anglickému venkovu a tenkým ocelovým trubkám, patrně najde ve Scapu zalíbení. A nebude litovat.
Diskuze